Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2024: nowości PCO S.A.

Podczas MSPO 2024 spółka PCO S.A. zaprezentowała m.in. lekkie gogle noktowizyjne PNL-2ADM. Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (3-6 września) wchodząca w skład grupy kapitałowej PGZ S.A. spółka PCO S.A. (Przemysłowe Centrum Optyki) zaprezentowała nowe wyroby.

Nowościami PCO S.A. prezentowanymi podczas MSPO 2024 były system obserwacji dookólnej SOD wersja 3, lekkie gogle noktowizyjne PNL-2ADM i lekkie noktowizyjne gogle lotnicze PNL-3X.

Gogle noktowizyjne PNL-2ADM są stereoskopowym, optoelektronicznym urządzeniem przeznaczonym do wsparcia działań w warunkach nocnych i ograniczonego oświetlenia. Są one przystosowane do montażu na hełmie lub na uprzęży na głowie. Konstrukcja korzysta z nowoczesnych 18 mm wzmacniaczy obrazu firmy Photonis oraz gradientowej optyki nowej generacji, co zapewnia wysokie osiągi oraz rozszerzoną w stosunku do 3. generacji szerokość pasma widzenia od 400 nm do ponad 1000 nm. Powiększenie wynosi 1x, pole widzenia wynosi ok. 40 stopni. Zakres ogniskowania obiektywu zaczyna się od 0,25 m. Zakres ogniskowania obiektywu wynosi od -6 do +2 dioptrii. Rozstaw okularów jest regulowany w zakresie 58-72 mm. Masa urządzenia wynosi zaledwie 486 g dzięki szerokiemu zastosowaniu tworzyw sztucznych w jego konstrukcji (starsze, aluminiowe modele ważą ok. 700 g). Zasilanie zapewnia jedna bateria CR123A umieszczona w komorze bateryjnej w mostku gogli lub cztery baterie tego samego typu umieszczone w zasobniku zawieszonym z tyłu głowy (wówczas urządzenie może pracować do 80 h).

Noktowizyjne gogle lotnicze PNL-3X stanowią pokrewny pod względem osiągów system, choć zostały one opracowane z myślą o załogach śmigłowców. Fot. Bartłomiej Kucharski

Z kolei lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3X powstały jako następca sprawdzonych modeli PNL-3 i PNL-3M. Wersja X została zaprojektowana z myślą o pilotach i innych członkach załóg śmigłowców działających w warunkach nocnych lub ograniczonego oświetlenia. Służyć mają do wspierania działań bojowych, ratunkowych itp. Wykorzystują one 16 mm lub 18 mm wzmacniacz 4. generacji firmy Photonis o parametrach zbliżonych do podanych wyżej. Podobnie pozostałe parametry są bardzo zbliżone do modelu PNL-2ADM.

System obserwacji dookólnej SOD wersja 3 wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. Fot. Bartłomiej Kucharski

Z kolei system obserwacji dookólnej SOD wersja 3 to najnowsza odsłona urządzenia znanego lepiej jako SOD-1 Atena. Pod względem wyposażenia elektrooptycznego niewiele różni się od poprzedniego modelu. Nowością jest zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji. Pozwalają one na automatyzację procesu wykrywania potencjalnych zagrożeń i innych obiektów na podstawie wgranej do pamięci urządzenia bazy danych. W razie wykrycia zagrożenia (lub innego poszukiwanego akurat obiektu) SOD wersja 3 automatycznie zaalarmuje załogę.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc