Tegoroczny XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to nie tylko nowości o charakterze militarnym. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprezentowała m.in. suborbitalną rakietę ILR-33 Bursztyn 2K, która gości na targach po raz pierwszy.
Głównym celem prac związanych z budową oraz rozwojem rakiety ILR-33 Bursztyn jest zdobycie doświadczeń i kompetencji w budowie silników rakietowych oraz samych rakiet. Jest to flagowy projekt Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, a obecna konfiguracja ma pozwolić na przekroczenie granicy 100 km, czyli tzw. Linii Kármána, będącej umowną granicą pomiędzy ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną.
Dotychczas Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa zrealizowała trzy loty testowe rakiety IRL-33 Bursztyn. Pierwsze dwa (w październiku 2017 roku oraz maju 2019) wykonano z terenu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim (osiągnięto wówczas apogeum lotu 15 km). We wrześniu 2019 roku, po odpaleniu z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, osiągnięto apogeum 23 km. W czasie ostatniej (dotychczas) misji przetestowano system sterowania oraz odzysk głowicy rakiety z powierzchni morza.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Rozwijanie technologii rakietowych i systemów z nimi związanych powinno być jednym z najważniejszych filarów prac badawczych naszej nauki i przemysłu. Doświadczenie z tego zakresu musi budować krajowe, kluczowe kompetencje w produkcji i eksploatacji suwerennych systemów przeciwlotniczych dla wojska obok transferów technologii z podmiotów zewnętrznych jak ma to wyglądać w przypadku systemu Narew. Najwyższy czas aby zdecydować o rozpoczęciu krajowego programu rozwoju Pioruna 2 gdyż nas przemysł jest gotów w ciągu 2-4 lat opracować taki system.
Właśnie przeczytałem art o rakiecie rumuńskiej, są przed nami i bez szumu.