Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Morska wersja chińskiego bezzałogowca WZ-7

Wprowadzenie do linii morskiej wersji samolotu bezzałogowego WZ-7 może utrudnić operowanie amerykańskich jednostek w regionie Indo-Pacyfiku. Fot. Nagranie PLA/NalvalNews

Według informacji przytaczanych przez „Naval News”, a bazujących na danych pochodzących z chińskich źródeł wojskowych, w lokalnej marynarce wojennej w użyciu ma być morska wersja samolotu bezzałogowego WZ-7.

Bezzałogowiec WZ-7 Soaring Dragon jest klasyfikowany jako bezzałogowy samolot klasy HALE (High Altitude Long Endurance), czyli aparat zdolny do długotrwałych lotów na dużych wysokościach, i ma on znajdować się na wyposażeniu Sił Powietrznych Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Według analityków „Naval News” najistotniejszymi zmianami, jakie można zaobserwować na dostępnych zdjęciach, są materiały przepuszczające fale tzw. Wave Transmitting Material (WTM) zlokalizowane w sekcji nosowej aparatu, na końcówkach skrzydła i na jego grzbiecie.

Materiały WTM w sekcji nosowej mogą sugerować, że zabudowana stacja radiolokacyjna posiada jedynie możliwość obserwowania dolnej półsfery. Sekcja grzbietowa z kolei kryje zapewne systemy łączności satelitarnej umożliwiające operowanie WZ-7 poza zasięgiem wzroku. Natomiast anteny montowane na końcówkach skrzydła mogą służyć do przechwytywania komunikacji przeciwnika lub rejestrowania sygnatur radiolokacyjnych okrętów nawodnych, co ma później pomóc w ich pasywnym lokalizowaniu.

Zważywszy na ograniczone możliwości obserwacyjne wynikające z umiejscowienia powłok przepuszczających fale elektromagnetyczne, można zakładać, że aparaty tego typu niekoniecznie posłużą do realizacji działań takich, jak te wykonywane przez samoloty bezzałogowe MQ-4C Triton (klasy HALE), czy też MQ-9B Sea Guardian (klasy MALE), które charakteryzują się pokryciem radarowym całej przestrzeni wokół aparatu.

Spekuluje się, że morska wersja bezzałogowca WZ-7 może działać jak system zagłuszania operujący na dużych odległościach od baz własnych (tzw. Stand-Off Jammer) utrudniający operowanie sił przeciwnika, lub ułatwiający realizację misji własnych poprzez ograniczenie możliwości ich wykrycia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc