Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MILEX-2023 ‒ LEMT rozwija laser do niszczenia bezzałogowców

Laserowy system zwalczania bezzałogowców klasy mini skonstruowany w NTC LEMT BielOMO. Z lewej emiter laserowy z optoelektronicznym układem celowania. Po prawej lekka stacja radiolokacyjna (płaska antena skierowana jest w lewo). Fot. belarus24.by

Na XI Międzynarodowej Wystawie Uzbrojenia i Techniki Wojskowej MILEX-2023 (17–20 maja) w Mińsku białoruski Naukowo-Techniczny Ośrodek LEMT BielOMO pokazał prototyp rozwijanego obecnie systemu do zwalczania bezzałogowców klasy mini za pomocą wysokoenergetycznego lasera. Urządzenie, choć określane przez jego konstruktorów mobilnym laboratorium, odpowiada już konfiguracją docelowemu systemowi i przechodzi badania poligonowe.

Pokazany na MILEX-2023 system do wykrywania i zwalczania bezzałogowców klasy mini składa się z miniaturowej stacji radiolokacyjnej z anteną z fazowanym szykiem i projektora laserowego z optoelektronicznym układem celowniczym. Zadanie stacji radiolokacyjnej sprowadza się do wstępnego wykrycia i śledzenia celu. Natomiast drugi element zestawu, czyli emiter laserowy z optoelektronicznym układem celowniczym, ma porazić cel. Naukowo-Techniczny Ośrodek (Nauczno-Tiechniczeskij Centr, NTC) LEMT BielOMO podaje, że ich laser ma moc 30 kW. Jego gabaryty razem z kontenerem, na którym jest osadzona jego część robocza, umożliwiają umieszczenie całej instalacji, np. na podwoziu samochodowym, montaż w obrębie nadwozia itd. Pokazane na wystawie urządzenie to prototyp, który obecnie przechodzi badania poligonowe, sprawdzana jest m.in. jego skuteczność w trudnych warunkach pogodowych na dystansie 1,5÷2 km od celu, odporność różnych materiałów na laser, ogólne parametry lasera, jego moc wyjściowa, gęstość mocy, jakość wiązki. Nie ma informacji, jaki typ lasera zastosował LEMT w swoim urządzeniu, ale zapewne jest to laser półprzewodnikowy. Ze względu na wysoki koszt rozwoju takiego urządzenia, przewyższający ewentualne dostępne finansowanie państwowe na Białorusi, system laserowy w pierwszej kolejności powstaje na zlecenie eksportowe nieujawnionego klienta z Bliskiego Wschodu. Prototyp urządzenia ma już za sobą udane badania poligonowe w kraju klienta. Na podstawie osiąganych wyników trwa dopracowywanie urządzenia. W tym roku LEMT rozpoczął prace nad wersją dla Sił Zbrojnych Białorusi.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc