Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MBDA – naszą siła jest współpraca

Fot. MBDA

MBDA zorganizowała 15 marca doroczną konferencję prasową w Paryżu, przedstawiając wyniki biznesowe grupy za rok 2022 oraz wyzwania, którym firma chce sprostać.

Éric Béranger, prezes MBDA, powiedział: „Naszą siłą w MBDA jest współpraca: tworzymy swoistą unię krajów, kultur, wiedzy specjalistycznej i technologii. Współpraca pozwoliła nam zwiększyć wydajność w 2022 roku. Dziś bardziej niż kiedykolwiek, w obliczu niespokojnej sytuacji międzynarodowej, możemy docenić jak dzięki współpracy wygrywamy, wspierając umacnianie suwerenności naszych państw i pomagając zapewnić bezpieczeństwo współobywatelom”.

Współpraca w odniesieniu do programów i technologii

MBDA przyczynia się do skuteczności europejskiej obrony powietrznej poprzez dostarczanie kompleksowych produktów umożliwiających zwalczanie całego spektrum zagrożeń powietrznych, od pocisków balistycznych dalekiego zasięgu po bardzo małe bezzałogowce. Systemy obrony wykorzystujące pociski Aster służą siłom zbrojnym Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii, zarówno na okrętach jak i w zestawach lądowych, takich jak SAMP/T. Niedawno system taki został przekazany Ukrainie. W 2022 r. pracowaliśmy nad jego następną generacją, SAMP/T NG, którą dostarczymy siłom zbrojnym Włoch i Francji do 2025 r.; dla klientów eksportowych będzie on zaś od dostępny od 2026 r.

Innym przykładem współpracy w dziedzinie obrony powietrznej jest włosko-brytyjski

program dotyczący rakiet CAMM i CAMM-ER, które w 2022 roku zostały zamówione dla włoskich wojsk lądowych i sił powietrznych. Poczyniliśmy też postępy w projekcie Sky Warden, naszym flagowym zestawie do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych (C-UAS), modułowym, skalowalnym, przygotowanym do integracji z i sterowania wieloma sensorami oraz środkami rażenia. Sky Warden może zwalczać wszystkie zagrożenia w postaci małych załogowych statków powietrznych i bardzo małych bezzałogowców, które coraz częściej są używane w konfliktach w Europie i poza nią.

W dziedzinie broni do uderzeń głębokich i ciężkich pocisków przeciwokrętowych w 2022 r. rozpoczęliśmy kolejną fazę francusko-brytyjskich prac nad przyszłym orężem Future Cruise/Anti-Ship Weapon (FC/ASW), koncentrując się na koordynacji rozwoju programu, który został niedawno zatwierdzony podczas francusko-brytyjskiego szczytu w Paryżu. Wyzwania związane z prowadzeniem walki powietrznej w przyszłości również traktujemy w MBDA priorytetowo, biorąc udział w dwóch głównych programach. Jak wiadomo Niemcy, Francja i Hiszpania rozwijają projekt Future Combat Air System (FCAS), w którym firma MBDA odpowiada za nowe środki rażenia Remote Carrier i wnosi wiedzę na temat walki zespołowej w środowisku sieciocentrycznym. Z kolei Wielka Brytania, Włochy i Japonia prowadzą Global Combat Air Programme, w którym to przedsięwzięciu MBDA też jest liderem w dziedzinie środków rażenia. Jeżeli chodzi o innowacje, w 2022 r. poczyniliśmy znaczne postępy w obszarze broni laserowej, co było możliwe dzięki przejęciu firmy Cilas we Francji, udanym próbom zestawu Dragonfire w Wielkiej Brytanii oraz opanowaniu nowej technologii śledzenia celów dla lasera wysokoenergetycznego (HEL) w Niemczech.

Łączenie kultur i wiedzy

Firma MBDA powstała z chęci współpracy różnych państw. To nasza siła, sprawiająca, że odnosimy sukcesy. Właśnie dzięki interakcji kultur, różnym know-how i różnym sposobom pracy, przy jednoczesnym poszanowaniu narodowych priorytetów, MBDA rozwinęła się jako zintegrowana firma europejska. Inwestowanie w ludzi w celu kreowania innowacyjności i opłacalności produkcji pozostaje głównym celem MBDA. W 2022 roku do naszej grupy dołączyła rekordowa liczbą 1570 nowych pracowników. W 2023 roku planujemy zatrudnić ponad 2000 nowych osób. W 2022 roku poza rodzimymi krajami, główne kontrakty zawarte w 2022 r. dotyczyły eksportu pakietów uzbrojenia dla nowych samolotów Rafale dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pakietów uzbrojenia dla nowych greckich fregat i samolotów Rafale oraz rakiet CAMM dla Polski.

Wyniki finansowe

Łącznie przychody grupy w 2022 r. sięgnęły 4,2 mld euro, co odpowiada rekordowemu poziomowi osiągniętemu w 2021 r. Natomiast zamówienia, jakie otrzymaliśmy w minionym roku ustanowiły nowy rekord: 9 miliardów euro, co zwiększyło wartość portfela projektów do realizacji do wysokości 22,3 miliarda euro.

Źródło: MBDA.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc