Początek nowego roku rozpoczął intensywne szkolenia żołnierzy w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie w CSWOT w dniach od 24 do 28 stycznia br. realizowany był kurs CLS – Ratowników Pola Walki. W zajęciach udział brało niemalże 20 żołnierzy, którzy w swoich macierzystych Brygadach OT pełnią funkcję medyczne.
Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co 6 żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W każdej „Wspaniałej dwunastce” czyli podstawowym elemencie bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej występują dwie specjalności medyczne (Ratownik i Starszy Ratownik), których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych i kryzysowych.
Od zawsze interesowałam się medycyną i cieszę się, że podjęcie służby w WOT dało mi możliwość wzięcia udziału w takim szkoleniu. W czasie kursu CLS instruktorzy CSWOT stawiają na praktyczne ćwiczenia, które pozwalają nam odwzorować realne warunki pola walki, a dzięki temu znacząco podnoszą nabywane przez nas umiejętności. – powiedziała szer. Anna Romatowska z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Każdy kurs Ratownika Pola Walki trwa pięć dni i poprzedzony jest szkoleniem e-learningowym. Żołnierze w praktyce poznają tajniki udzielania pomocy na polu walki, ewakuacji rannego, realizacji badania urazowego czy wykorzystywania specjalistycznego wojskowego sprzętu medycznego. Ostatniego dnia kursu, w ramach organizowanych egzaminów, wiedza każdego z żołnierzy poddawana jest szczegółowej weryfikacji, ponieważ w czasie niesienia pomocy w realnych działaniach bojowych nie ma miejsca na nawet najdrobniejsze błędy.
Takie umiejętności medyczne powinien posiadać każdy żołnierz. Najtrudniejszym elementem szkolenia było zapamiętanie bardzo złożonej procedury medycznej stosowanej w sytuacjach działań bojowych. Przygotowane scenariusze ćwiczeń taktycznych pozwoliły nam nie tylko nauczyć się nieść pomocy, ale także działać w stresie, emocjach oraz ograniczonym czasie, ponieważ każdy z nas musi realizować te działania intuicyjnie bez zastanawiania się. – dodał kpr. Maciej Paliński z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu