Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny patrolowiec arktyczny dla rosyjskiej FSB

Patrolowiec arktyczny Sachalin tuż po wodowaniu, wyprowadzany przy pomocy pchacza z doku pływającego. Fot. Curious/forums.airbase.ru

28 maja w stoczni Ałmaz w Sankt Petersburgu zwodowano patrolowiec arktyczny Sachalin (460). Jest to już jedenasta jednostka projektu 22120 (Purga) przeznaczona dla Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji.

Jednym z zadań FSB jest ochrona granic oraz zabezpieczenie ruchu granicznego na obszarze Federacji Rosyjskiej. Za nadzór i ochronę granicy morskiej oraz akwenów do niej przyległych odpowiadają jednostki pływające Służby Pogranicznej, których wyróżnikiem jest widniejący na ich burtach napis Ochrona Wybrzeża (ros. Береговая Oхрана). Zadaniem tych jednostek jest zabezpieczenie interesów narodowych Rosji w strefie wybrzeża, na morskich wodach wewnętrznych i morzach terytorialnych, a także w wyłącznej strefie ekonomicznej oraz na szelfie kontynentalnym.

Projekt jednostek typu Purga został opracowany w 2005 r. przez petersburskie biuro konstrukcyjne Pietrobałt na zlecenie Federalnej Służby jako duży statek celny. W 2009 r. służba ta zaprzestała finansowania budowy prototypowej jednostki. W związku z tym dalsze prace realizowane były na zlecenie Służby Pogranicza.

Po korektach projektu jednostki te służą jako patrolowce arktyczne strzegące północnych granic Federacji Rosyjskiej. W związku z tym, jednostki posiadają wzmocnienie lodowe, które umożliwia im samodzielną żeglugę w okresie zimowo-wiosennym w lodzie o grubości do 0,6 m, a w okresie letnio-jesiennym przy zalodzeniu do 0,8 m. Aby zwiększyć możliwości operowania w warunkach lodowych patrolowce mają zakryty pokład dziobowy, co umożliwia bezpieczne korzystanie z urządzeń cumowniczych.

Inną cechą wyróżniającą te jednostki jest fakt, że obie pokładowe łodzie inspekcyjne znajdują się we wnękach burtowych i są wodowane przy pomocy automatycznego systemu, co pozwala na ich bezpieczne stosowanie również w trudnych warunkach pogodowych, o które na wysokich szerokościach geograficznych nie trudno.

Ponadto lądowisko dla śmigłowca zostało zmodyfikowane w ten sposób, że jego cześć może być wykorzystywana jako pokład ładunkowy, na którym transportowany może być np. poduszkowiec. Natomiast w celu realizacji długotrwałych patroli załodze zapewniono bardzo dobre warunki służby. Ma ona do dyspozycji kabiny z dostępem światła dziennego, przestronne pomieszczenia socjalne, a nawet saunę.

Zwodowany właśnie Sachalin jest trzecim po Podolsku (w służbie od 11 listopada 2023 r.) oraz Ufie (w służbie od 29 grudnia 2023 r.) patrolowcem projektu 22120, który został uzbrojony w dziobową armatę AK-306M kalibru 30 mm. W tym celu podwyższono pokład dziobowy, dzięki czemu zwiększyła się również przestrzeń wewnętrzna. Nowe pomieszczenia zlokalizowano również za mostkiem jednostki.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc