Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna umowa na systemy wieżowe moździerzy Crossbow

Elbit Systems dostarczy nieujawnionemu odbiorcy europejskiemu systemy wieżowe 120 mm moździerzy Crossbow (na rysunku na podwoziu GTK Boxer). Najprawdopodobniej chodzi o zamówieniu dla austriackich Bundesheer. Rys. Elbit Systems

8 maja izraelska spółka Elbit Systems poinformowała o zawarciu kolejnej umowy na dostawę bezzałogowych systemów wieżowych 120 mm moździerzy Crossbow.

Kontrahent nie został ujawniony, wiadomo jednak, że jest nim jeden z europejskich użytkowników kołowych transporterów opancerzonych General Dynamics Eeuropean Land Systems Pandur 6×6. Pojazdy takie są obecnie w uzbrojeniu sił zbrojnych kilku europejskich państw, m.in. austriackiej (dodatkowo zamówiono niedawno Pandur EVO Pandury Evo 6×6 dla austriackich Bundesheer (zbiam.pl)), słoweńskiej (w tym Pandur EVO) i belgijskiej. Umowa o wartości 53 mln USD i czasie realizacji wynoszącym sześć lat dotyczy przypuszczalnie dostawy dla Austrii, choć sytuacja jest o tyle interesująca, że dzień po zamówieniu przez władze tego państwa 225 Pandurów EVO Elbit Systems zawarł z nieujawnionym europejskim podmiotem przemysłowym (GDELS?) zamówienie na dostawę uzbrojenia do ok. 230 pojazdów opancerzonych. W skład pakietu wartego 278 mln EUR miały wchodzić m.in. moździerze Crossbow. Być może więc była to umowa ramowa, choć pierwotny komunikat wskazywał raczej na wykonawczą, co wydaje się potwierdzać stwierdzenie, że obecny kontrakt na dostawę moździerzy Crossbow wg Elbit Systems jest pierwszą umową na dostawę tych systemów.

Elbit Crossbow to autonomiczny moduł wieżowy, uzbrojony w 120 mm moździerz ładowany odtylcowo, z lufą o długości 25 kalibrów (3 m). Moździerz może strzelać zarówno z wykorzystaniem standardowej amunicji, jak i precyzyjnej Iron Sting. Donośność wynosi 10 km, zaś szybkostrzelność 12 strz./min (krótkotrwała w pierwszej minucie może sięgnąć 16 strz./min). Możliwe jest prowadzenie ognia w trybie MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact, czyli jednoczesne rażenie celu przez kilka wystrzelonych pocisków lecących różnymi trajektoriami), jak również prowadzenie ognia w ruchu. Dzięki pełnej automatyzacji, moździerz może zdalnie obsługiwać jeden żołnierz. Działania nawet kilku moździerzy (baterii), kontrolowanych przez zautomatyzowany system kierowania ogniem, mogą być koordynowanego z jednego stanowiska dowodzenia. Opcjonalnie na wieży moździerza można zamontować: zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia do samoobrony, aktywny system ochrony Iron Fist, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera czy blok optoelektroniczny kierowania ogniem do prowadzenie ognia na wprost itd.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc