Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Javeliny bliżej Ukrainy

1 marca Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż na Ukrainę przeciwpancernych zestawów rakietowych Javelin, które mogą kosztować Kijów około 47 mln dolarów.

W przesłanym do Kongresu wniosku eksportowym mowa o 210 pociskach Javelin wraz z 37 stanowiskami startowymi (w tym dwoma przeznaczonymi na części zamienne). Dodatkowo pakiet ma objąć urządzenia szkolno-treningowe, a także wsparcie techniczne, transport i logistyka. Pociski mają pochodzić z zapasów magazynowych US Army, natomiast stanowiska startowe być fabrycznie nowe – ich zakup ma zostać zrealizowany w ramach procedury SDAF.

Władze ukraińskie, od dłuższego czasu, były zainteresowane pozyskaniem nowoczesnych, zachodnich, zestawów przeciwpancernych, które mogłyby trafić do pododdziałów walczących z separatystami oraz wspierającymi ich siłami rosyjskimi. Według Kijowa, posiadanie broni tej klasy ma ułatwić zwalczanie pojazdów opancerzonych.

Obecnie w Europie Centralnej i Wschodniej zestawy Javelin znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Republiki Czeskiej, Estonii, Gruzji, Litwy. Broń jest wykorzystywana bojowo, m.in. na terenie Iraku, Syrii czy Afganistanu.

(ŁP) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc