Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael formuje trzecią eskadrę F-35I Adir

W bazie Newatim sformowano trzecią eskadrę Sił Powietrznych Izraela, która ma używać samolotów F-35I Adir. Fot. Siły Powietrzne Izraela

1 lipca br. izraelskie siły powietrzne (IAF) reaktywowały 117. Dywizjon „Pierwszy odrzutowy”. Będzie to trzeci izraelski dywizjon wyposażony w myśliwce Lockheed Martin F-35I Adir.

Głównym zadaniem personelu będzie proces szkolenia operacyjnego przyszłych pilotów F-35I Adir w Izraelu. Z tego też względu eskadra ma także wykorzystywać sprzęt eksploatowany przez dwie eskadry bojowe: 140. The Golden Eagle oraz 116. Lions of South, które osiągnęły już gotowość bojową i także stacjonują w Newatim. W przyszłości ma stać się trzecią, która zostanie całkowicie przezbrojona w F-35I Adir.

Statecznik pionowy samolotu myśliwskiego F-35I Adir z namalowanym godłem 117. Dywizjonu. Fot. IAF

Obecnie w Izraelu stacjonuje 27 samolotów tego typu. Do końca roku ich liczba ma wzrosnąć do 33 - dostawę kolejnych przewidziano na okres wrzesień - październik. Obok dwóch eskadr, pojedynczy egzemplarz trafił do ośrodka doświadczalnego, gdzie będzie wykorzystywany do integracji wyposażenia i uzbrojenia produkcji lokalnej. Jest to jedyny doświadczalny F-35 Lightning II poza granicami Stanów Zjednoczonych. Całość dostaw (50 sztuk) ma zostać zrealizowana do końca 2024 roku. W bieżącym roku, według przekazów medialnych, rząd izraelski rozpoczął negocjacje z administracją w Waszyngtonie w sprawie zakupu kolejnej partii 25 maszyn – ma to pozwolić na sformowanie trzech eskadr operacyjnych.

Słynny izraelski 117. Dywizjon „Pierwszy odrzutowy” został deaktywowany 30 września 2020 r., po 67 latach nieprzerwanej służby operacyjnej. Przez cały ten okres dywizjon stacjonował w bazie Ramat David w północnym Izraelu. Utworzony w czerwcu 1953 r. 117. Dywizjon, jako pierwszy w izraelskich siłach powietrznych, został wyposażony w samoloty odrzutowe (brytyjskie myśliwce Gloster Meteor) – stąd jego nazwa własna. W kwietniu 1962 r. dywizjon jako pierwszy w IAF otrzymał francuskie myśliwce Dassault Mirage IIICJ. W lipcu 1980 r. dywizjon, ponownie jako pierwszy, otrzymał amerykańskie myśliwce F-16A/B Netz. 7 czerwca 1981 r. osiem F-16A ze 117. Dywizjonu przeprowadziło słynny atak bombowy na iracki reaktor atomowy „Osirak” w ramach operacji „Opera”. W październiku 1987 r. dywizjon rozpoczął przezbrajanie na myśliwce F-16C/D Barak (Block 30). Ogółem, przez cały okres służby, 117. Dywizjon zapisał na swoim koncie 124 zestrzelone oraz zniszczone na ziemi samoloty i śmigłowce przeciwnika.

Tekst: Łukasz Pacholski, Paweł Henski

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc