Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Druga eskadra F-35I Adir operacyjna

6 sierpnia Siły Powietrzne Izraela poinformowały, że druga eskadra przezbrajana w wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35I Adir osiągnęła gotowość operacyjną i wkrótce rozpocznie działania na rzecz Sił Obronnych tego kraju. 

Stacjonująca w bazie lotniczej Newatim 116. Eskadra rozpoczęła proces przezbrajania z F-16A/B Netz na F-35I Adir w styczniu bieżącego roku, kiedy dostarczono pierwsze cztery egzemplarze samolotów nowego typu. Obecnie w Izraelu stacjonuje około 30 egzemplarzy, najnowsza dostawa (czterech sztuk) została zrealizowana 4 sierpnia. 

Izrael, poprzez fundusze amerykańskich programów pomocy wojskowej FMF, zamówił 50 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35I Adir z opcją na kolejnych 25 sztuk. Ich dostawy rozpoczęły się grudniu 2016 roku, a gotowość operacyjna pierwszej eskadry (140.) została osiągnięta w grudniu 2017 roku. Według części źródeł już w 2018 roku były wykorzystywane do działań bojowych na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu - według przecieków medialnych F-35I Adir wykonywały ataki na cele naziemne w Syrii oraz Iraku, dodatkowo operowały w przestrzeni powietrznej takich państw jak Liban i Jordania. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Siły Powietrzne Izraela
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc