11 listopada grupa przemysłowa Rheinmetall AG ujawniła, że w minionym miesiącu zawarła umowę o nieujawnionej wartości z władzami w Kijowie, dotyczącą zapewnienia Siłom Zbrojnym Ukrainy danych rozpoznawczych z satelitów ICEYE SAR. Koszty pokryje niemiecki rząd. Ogłoszona właśnie umowa jest praktycznym rezultatem nawiązania współpracy pomiędzy Rheinmetall AG a firmą ICEYE odnośnie rozpoznania kosmicznego z użyciem konstelacji satelitów ICEYE SAR.
Od początku października 2024 r., Ukraina otrzymuje nowe zobrazowania radarowe, wykonane przez satelity rozpoznawcze ICEYE SAR (Synthetic Aperture Radar), obsługiwane w ramach współpracy firm Rheinmetall i ICEYE. Dane z satelitów ICEYE SAR uzupełniają inne dane rozpoznawcze, zbierane za pomocą innych systemów, i razem z nimi służą do dowodzenia ukraińskimi wojskami i planowania operacyjnego. Współpraca ICEYE i Rheinmetall zapewnia Ukrainie dostęp do całej konstelacji wyspecjalizowanych satelitów SAR, których 38 wyniesiono na orbitę na zlecenie spółki ICEYE lub jej klientów, poczynając od 2018 r.
Satelity SAR (Synthetic Aperture Radar), czyli z tzw. syntetyczną aperturą radarową, zapewniają zobrazowanie powierzchni Ziemi o wysokiej rozdzielczości bez względu na porę doby czy panującą pogodę, czym górują nad optoelektronicznymi satelitami rozpoznawczymi ograniczonymi ww. warunkami. Jednocześnie satelity SAR spółki ICEYE zapewniają zobrazowanie wysokiej rozdzielczości, na którym można rozróżnić nawet najmniejsze obiekty. Korzystające z takich satelitów wojsko uzyskuje kluczową przewagę w zakresie obserwacji, rozpoznania, namierzania celów i określania pozycji własnych sił na polu walki.
W czerwcu 2024 r., podczas berlińskiej Międzynarodowej Wystawy Lotniczo-Kosmicznej ILA 2024, grupa Rheinmetall AG ogłosiła swój udział w największej na świecie konstelacji satelitów rozpoznania SAR, a więc należącej do firmy ICEYE. We wrześniu br. obydwa podmioty zwiększyły zakres swojej współpracy, w rezultacie czego Rheinmetall zapewnił sobie dostęp na zasadzie wyłączności do usługi rozpoznania satelitarnego SAR, świadczonej odbiorcom wojskowym i rządowym przez ICEYE w Republice Federalnej Nimiec i na Węgrzech. W ten sposób grupa z siedzibą w Düsseldorfie weszła na rynek usług rozpoznania kosmicznego. Rheimetall AG, poprzez Rheinmetall Nordic, jedną ze swoich spółek córek, będzie oferował satelitarne rozpoznanie SAR z satelitów ICEYE przede wszystkim na rynku „taktycznych” pojazdów wojskowych produkowanych przez Rheinmetall. Koncern odpowiada za integrację z pojazdami odpowiednich środków łączności do przesyłania danych rozpoznawczych i interfejsów ich zobrazowania.
ICEYE ściśle współpracuje z Ministerstwem Obrony Ukrainy, zapewniając zdolności z zakresu rozpoznania kosmicznego. W sierpniu 2022 r. spółka ICEYE ogłosiła podpisanie umowy z Fundacją Sergiusza Prytuli. W ramach umowy ICEYE zaczęła dostarczać Kijowowi dane rozpoznawcze z jednego ze swoich satelitów SAR, mającego w polu widzenia obszar Ukrainy i regionu. ICEYE zapewnia Siłom Zbrojnym Ukrainy zobrazowanie „lokalizacji o kluczowym znaczeniu” wykonywane także przez inne satelity ICEYE SAR. W lipcu 2024 r. ICEYE podpisała z Ministerstwem Obrony Ukrainy porozumienie o współpracy (MoU) odnośnie powyższych usług kosmicznych.
Niezależnie od październikowej umowy między RFN i Rheinmetall AG a Ukrainą, spółka ICEYE bezpośrednio współpracuje z resortem obrony Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji w lutym 2022 r., dostarczając Kijowowi dane ze swojej konstelacji satelitów SAR. Dodatkowo, w sierpniu 2022 r., Ukraina kupiła od ICEYE jednego satelitę na własne potrzeby. W czerwcu br. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ujawnił krytyczne znaczenie danych dostarczanych przez ICEYE dla prowadzonych przez siebie działań.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu