Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Greckie czołgi Leopard 1A5 dla Ukrainy?

Grecja może przekazać Ukrainie Leopardy 1A5, o ile Niemcy przekażą Grecji podobne czołgi, np. eks-włoskie, stanowiące obecnie własność szwajcarskiego RUAG-a. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Greckiej

28 sierpnia greckie media poinformowały o możliwości przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy partii czołgów Leopard 1A5 z zasobów Greckich Sił Zbrojnych.

Według tych doniesień, władze Republiki Federalnej Niemiec miały zaproponować Republice  Greckiej program podobny do realizowanego przy okazji przekazania Ukrainie greckich (eks-niemieckich) bojowych wozów piechoty BMP-1A1 Ost. Grecja otrzymała w zamian bwp SPz Marder 1A3 wycofane z Bundeswehry. Podobnie może być w przypadku czołgów. Oferta niemiecka ma obejmować przekazanie czołgów Leopard 1A5 w zamian za... Leopardy 1A5, które Grecja miałaby przekazać Ukrainie.  Ewentualna transakcja w ramach mechanizmu Ringtausch (pierścień wymiany lub wymiana okrężna ‒ Niemcy przekazują innym państwom broń w zamian za uzbrojenie przekazywane Ukrainie) miałaby pozwolić na przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy nawet do 100 czołgów (Grecja ma ok. 500 Leopardów 1A5).

Wozy, które miałaby otrzymać w zamian Grecja, miałyby pochodzić z zapasów szwajcarskiej firmy RUAG. Są to wozy eks-włoskie, zakupione przez RUAG kilka lat temu i uważane przez rząd szwajcarski za szwajcarską własność (choć nigdy nie opuściły Włoch!). Z tego też powodu, mimo wielu prób nakłonienia Szwajcarii do zmiany stanowiska, nie mogą trafić one na Ukrainę. Mogą jednak bez przeszkód trafić do Grecji, która z kolei może wyekspediować na front ukraiński własne wozy. Grecja dysponuje około setką czołgów, które nie służą w batalionach liniowych (wozy szkolne i zapasowe). Przed przekazaniem Ukrainie musiałyby zapewne przejść remonty. Według greckiej prasy, czołgi jakie miałaby otrzymać Grecja, miałyby zostać również wyremontowane, a nawet ‒ być może ‒ zmodernizowane. Mogłyby otrzymać wzmocnione opancerzenie i nowe elementy systemu kierowania ogniem. Co ważne, zapłacić za to miałby Berlin. Na razie jednak w najlepszym razie prowadzone są jedynie negocjacje na ten temat.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc