Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Globalne wydatki na obronność przekroczyły 2 bln USD

Według SIPRI globalne wydatki obronne w 2021 r. po raz pierwszy przekroczyły wartość 2 bilionów dolarów. Tradycyjnie przodują Stany Zjednoczone, które przeznaczyły na ten cel 801 mld USD. Fot. US Air Force.

Według najnowszego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI, Stockholm International Peace Research Institute), globalne wydatki na obronność w 2020 r. sięgnęły 2,113 bln USD. Jest to rekordowa kwota.

Wydatki wzrosły globalnie o ponad 130 mld USD w stosunku do poprzedniego roku. Zgodnie z raportem SIPRIm gospodarcze skutki pandemii COVID-19 nie powstrzymały trwałego trendu zwiększania wydatków na obronność, zainicjowanego w 2015 r. (co miało związek z wojnami w Syrii, Libii i agresją na Ukrainę). Jednocześnie jednak globalne wydatki wojskowe stanowią mniejszy odsetek globalnego PKB niż w 2020 r. - odnotowano spadek z 2,3% do 2,2%, co jest skutkiem pewnego ożywienia gospodarczego. Średni udział wydatków obronnych w budżetach państw nie zmienił się i wynosi 5,9% PKB. Pięć państw wydających najwięcej na zbrojenia – Stany Zjednoczone, Chińska Republika Ludowa, Indie, Wielka Brytania i Federacja Rosyjska - mają odpowiadać za 62% globalnych wydatków.

Tradycyjnie największe wydatki obronne odnotowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki - sięgnęły one 801 mld USD. Odnotowano przy tym niewielki spadek w stosunku do 2020 r. - o 1,4% (spadł także udział wydatków obronnych w PKB Stanów Zjednoczonych, z 3,7% do 3,5%). Dla porównania, druga na liście ChRL wydała 293 mld USD (wzrost o 4,7% w stosunku do 2020 r.), są to jednak oczywiście dane szacunkowe. Trzecie na liście znalazły się Indie, wydające 76,6 mld USD (wzrost o 0,9%). Kolejne w pierwszej piątce były Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (68,4 mld USD i wzrost o 3%) i Federacja Rosyjska (65,9 mld USD, wzrost o 2,9%). Łączne wydatki obronne pierwszej piątki sięgnęły 1,305 bln USD. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Francja (56,6 mld USD), Niemcy (56 mld USD), Arabia Saudyjska (55,6 mld USD - dane szacunkowe; zanotowano duży, 17-procentowy spadek w stosunku do 2019 r.), Japonia (54,1 mld USD) i Republika Korei (50,2 mld USD). Zgodnie z przedstawionymi danymi, polskie Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało środki pozwalające na umieszczenie Polski na 20. miejscu (z wydatkami rzędu 13,7 mld USD), pomiędzy Królestwem Niderlandów (19. lokata, 13,8 mld USD - w 2020 r. holenderskie wydatki były nieco niższe od polskich) a Tajwanem (21 lokata z 13 mld USD).

Jeśli chodzi o regiony i dynamikę zmian, największy wzrost wydatków obronnych w stosunku do 2020 r. odnotowano w Azji Wschodniej (wzrost o 4,9% w stosunku do 2020 r.), zaś największy spadek na Środkowym Wschodzie (o 3,3%, choć autorzy raportu zaznaczają, że nie uwzględniono danych z Syrii i z Jemenu).

Cały raport można pobrać pod tym linkiem.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc