Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

SIPRI o handlu bronią w 2022 r.

Europa importuje coraz więcej uzbrojenia, w związku z sytuacją we wschodniej części kontynentu. Co nie dziwi, szczególnie Stany Zjednoczone i Republika Korei poprawiły swoją sytuację jako eksporterzy uzbrojenia. Największym odbiorcą południowokoreańskiego uzbrojenia stała się Polska. Fot. CO MON/Wojciech Król.

13 marca Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) zaprezentował raport dotyczący handlu bronią w 2022 r. i w latach wcześniejszych (https://www.sipri.org/media/press-release/2023/surge-arms-imports-europe-while-us-dominance-global-arms-trade-increases).  

Największy wzrost w latach 2017-2022 zanotowano w Europie, wyniósł on aż 47% (wartość importu broni wzrosła więc niemal o połowę ‒ przy czym europejskie państwa NATO zwiększyły import aż o 65%!), odnotowano też wzrost w Azji Wschodniej i kilku państwach z różnych regionów. Spadek wartości importu odnotowano w Afryce (o 40%), obydwu Amerykach (o 21%), Australii i Oceanii (7,5%) oraz, co ciekawe, na Bliskim Wschodzie (8,8%). Wzrósł przy tym znacznie udział Stanów Zjednoczonych w eksporcie uzbrojenia ‒ z 33% do 40%, dla odmiany zaś udział Federacji Rosyjskiej w globalnym handlu bronią spadł z 22% do 16% (generalnie eksport rosyjskiej broni spadł w stosunku do rekordowych lat 2013-2017 o 31%), dzięki czemu trzeci eksporter uzbrojenia, Republika Francuska, dogania numer dwa – Rosję – w rankingu (wzrost wartości eksportu broni o 44% w omawianym okresie). Znaczący wzrost importu uzbrojenia do Europy tłumaczony jest, zapewne słusznie, wzrostem napięcia między Rosją a europejskimi członkami NATO, w tym przyszłymi. Nie dziwi przy tym, że Ukraina w 2022 r. była trzecim największym importerem uzbrojenia na świecie, podczas gdy na przestrzeni całego okresu 2017-2022 odpowiadała za zaledwie 2% importu. Duży wzrost importu uzbrojenia w Azji Wschodniej tłumaczony jest podobnie – z tym, że głównym motorem zachodzących procesów jest rywalizacja chińsko-amerykańska. Przykładowo Australia zwiększyła import broni o 23%, Republika Korei o 61%, zaś Japonia aż o 171%!  

Co do Bliskiego Wschodu, o ile import w regionie ogólnie spadł, o tyle np. Katar zwiększył swoje zakupy zagraniczne aż o 311%. W całym regionie największymi dostawcami uzbrojenia z zewnątrz są kolejno: Stany Zjednoczone (54%), Francja (12%), Rosja (8,6%) i Włochy (8,4%). W latach 2017-2022 w tym regionie kupiono m.in. 260 samolotów bojowych, 516 czołgów i 13 fregat (mowa oczywiście wyłącznie o kontraktach zagranicznych). Co ciekawe, wartość broni sprzedanej ze Stanów Zjednoczonych do Turcji spadła w stosunku do lat 2013-2017. Turcja zajmuje obecnie 27. miejsce na liście odbiorców amerykańskiej broni, podczas, gdy w poprzednim okresie zajęła miejsce siódme. 

Ponadto w pierwszej dziesiątce eksporterów broni połowa odnotowała wzrost sprzedaży (poza wspomnianą pierwszą trójką, były to Republika Korei i Włochy, zwiększające eksport broni o odpowiednio 45% i 74%), zaś połowa spadek, w przypadku niektórych eksporterów dość znaczący (Chiny o 23%, Niemcy o 35%, Wielka Brytania podobnie, Izrael o 15%, Hiszpania o 4,4%). 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc