21 grudnia amerykańska korporacja General Dynamics Land Systems poinformowała o rozpoczęciu procedury przekazania Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych pierwszego prototypu pojazdu oferowanego w ramach programu ARV. Sama dostawa miała dojść do skutku dwa dni później.
Jest to drugi, po Textron Systems Cottonmouth, pojazd dostarczony Marines w ramach poszukiwań następcy wysłużonego transportera rozpoznawczego LAV-25. Program nosi nazwę Advanced Reconnaissance Vehicle (ARV, pol. zaawansowany pojazd rozpoznawczy) i ma pozwolić na wycofanie LAV-25 w latach 30. O nowym pojeździe GDLS wiadomo niewiele, w odróżnieniu od najbardziej znanego konkurenta (swój wóz we własnym zakresie przygotuje BAE Systems i wg zapowiedzi przedstawicieli firmy będzie on najwyraźniej oparty na transporterze ACV). Wiadomo jednak, że pojazd ma wykorzystywać architekturę GDLS Katalyst GDEA, a ponadto prototyp został opracowany we własnym zakresie i ze środków własnych firmy.
Pojazd ma lepiej odpowiadać obecnym wymaganiom niż tym, które były ogłoszone w momencie rozpoczęcia programu ARV ‒ wg przedstawicieli General Dynamics Land Systems, US Marine Corps ma kłaść większy nacisk na zdolność do poruszania się w wodzie, w tym po morzu (oczywiście w strefie przybrzeżnej). Tym samym pojazd GDLS wydaje się być znacznie większy od konkurenta z fabryki Textron Systems. Jest to wóz w układzie 8×8, również z pędnikami umieszczonymi w tylnej części pojazdu. Kadłub jest najwyraźniej nową konstrukcją, a jeśli wykazywać może pokrewieństwo z innymi wyrobami General Dynamics (jak Stryker czy Piranha 5 albo LAV 700), to niewielkie. Na podstawie zdjęcia prototypu można stwierdzić, że otrzymał on bogate wyposażenie łączności i elektroniczne (w tym zapewne związane z rozpoznaniem radioelektronicznym). Docelowo wóz ma być uzbrojony w wieżę bezzałogową z 30 mm armatą sprzężoną z 7,62 mm km, a być może też z wyrzutnią ppk czy amunicji krążącej. Pojazd ma być zdolny do współpracy z bezzałogowymi statkami powietrznymi, aby zapewnić większe zdolności w zakresie rozpoznania.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu