Garażowanie statków powietrznych, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, to jeden z podstawowych warunków ich prawidłowego zabezpieczenia. Dzięki temu czynności konserwacyjne mogą być znacznie ograniczone, nie będzie potrzebne odśnieżanie czy wietrzenie przed lotem, a powłoki nie ulegną degradacji tak szybko, jak w przypadku pozostawienia na zewnątrz.
Dodatkowo umiejscowienie maszyn latających w odpowiednim garażu pozwala na ich wygodne serwisowanie, konserwację oraz korzystanie z dodatkowych udogodnień. Mogą do nich należeć dodatkowe pomieszczenia, wykorzystywane przez mechaników czy pilotów.
Na wielu lądowiskach w Polsce można spotkać się z przechowywaniem statków powietrznych „pod chmurką”. Takie rozwiązanie dotyczy nie tylko sezonu letniego, ale także i zimowego. I choć samoloty, helikoptery czy szybowce przystosowane są do znoszenia trudnych warunków meteorologicznych podczas lotu, to długotrwałe pozostawianie ich na zewnątrz może powodować widoczne (i, co gorsze – niewidoczne, ale istotne) pogarszanie się stanu poszycia, instrumentów takich, jak anteny oraz osłon reflektorów czy ogumienia.
Co daje garażowanie maszyny lotniczej? Do zalet należą przede wszystkim:
Oprócz wyżej wymienionych należy także zwrócić uwagę na wygodę serwisowania statków powietrznych. Muszą być one poddawane regularnym przeglądom. Dużo wygodniej jest wykonać czynności serwisowe, gdy maszyna jest zabezpieczona w hangarze, a części, płyny eksploatacyjne i narzędzia łatwo dostępne w przeznaczonym do tego pomieszczeniu.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że korzystając z hali dla samolotów konieczne jest zapewnienie ich odpowiedniego, ostrożnego wprowadzania i wyprowadzania. Każdy, nawet największy garaż, ma też ograniczoną powierzchnię, dlatego trudno czasami jest tak ustawić samoloty, by wyprowadzenie jednego nie wiązało się z przestawianiem czy wyprowadzeniem innych. Jednak w tym wypadku plusy zdecydowanie górują nad minusami i każdy użytkownik hali wykonanej według standardów może to potwierdzić.
Czym charakteryzuje się nowoczesna hala? Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Poszukiwania na stronach www wykonawców przynoszą wiele odpowiedzi. Jak dowiadujemy się w zakładkach dostępnych na łamach witryny Łukasiuk, do ważnych elementów można zaliczyć szybkość budowy i mobilność oraz elastyczność, czyli:
Wielofunkcyjność nowoczesnej hali garażowej dla samolotów to przede wszystkim:
Bezpieczeństwo to w skrócie:
Nowoczesna hala, w której przechowywane są statki powietrzne może kosztować naprawdę dużo. Istotną część kosztów budowy można zniwelować wybierając mobilny hangar lotniczy. Nie dość, że lekka, wytrzymała i funkcjonalna konstrukcja sprawdzi się w każdym terenie, to jeszcze, w miarę potrzeb, można ją przenieść lub nawet poddać rozbiórce i sprzedać lub wykorzystać w innym miejscu.
Nie jest to więc budynek trwale związany z jednym miejscem – pozostaje pewnego rodzaju ruchomością, choć posiada większość cech nieruchomości. Kapitał zainwestowany w takie rozwiązanie nie zostaje więc na zawsze zamrożony, a może być wykorzystany w przyszłości.
Hale, które można łatwo postawić, rozbudować czy przenieść, mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niezbyt solidnymi. Nic bardziej mylnego – jeśli poddawane są właściwej konserwacji i przeglądom, to będą służyć do garażowania maszyn lotniczych nie krócej, niż budynek postawiony tradycyjnymi metodami. Co ważne – surowce wykorzystywane do budowy nie ulegają zużyciu, jakiego można by się spodziewać po lekkich konstrukcjach. Ich właściwości pozostają niezmienione nawet po wielu latach, a funkcjonalność zachowana.
Co ciekawe, to możliwości izolacyjne nowoczesnych materiałów są na tyle wysokie, że w gorące dni w prawidłowo wykonanej hali można znaleźć schronienie przed upałem, a w zimne – przed chłodem. I to nawet bez zastosowania klimatyzacji czy ogrzewania. Czy wpływa to pozytywnie na przechowywanie statków powietrznych, gdy nie są wykorzystywane do wykonywania operacji powietrznych? Jak najbardziej tak, a coraz powszechniejsze wykorzystanie hal tylko to potwierdza.
Artykuł sponsorowany
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu