Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwie firmy w programie Albatros

Inspektorat Uzbrojenia dopuścił dwie firmy do składania ofert wstępnych w programie Albatros, który zakłada zakup do dwóch zestawów bezzałogowych systemów klasy taktycznej pionowego startu i lądowania. Fot. Schiebel Elektronische Geräte GmbH

9 lipca rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował, że do fazy składania ofert wstępnych zakwalifikowano dwie firmy spośród sześciu, które wyraziły zainteresowaniem udziału w programie Albatros.

Para wykonawców, która została zaproszona do złożenia ofert wstępnych to: WB Electronics S.A. i Schiebel Elektronische Geräte GmbH. Ostatecznie komisja przetargowa odrzuciła oferty następujących firm: UMS Skeldar ze Szwajcarii, Siltec Sp. z o.o. i dwa konsorcja - WSK PZL Świdnik S.A. wraz z Leonardo S.p.A. oraz Works 11 Sp. z o.o. razem z Martin UAV. Jednocześnie Inspektorat Uzbrojenia nie poinformował jakie były przyczyny niedopuszczenia pozostałych podmiotów do fazy składania ofert wstępnych.

Program Albatros został uruchomiony 15 grudnia ubiegłego roku. W jego ramach Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup dwóch zestawów bezzałogowych systemów klasy taktycznej krótkiego zasięgu pionowego startu i lądowania (w tym jeden w opcji). Głównym zadaniem Albatrosa ma być rozpoznanie sił przeciwnika nad morzem i linią brzegową, a także wsparcie operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Z tego też względu maszyny mają otrzymać optoelektroniczną głowicę obserwacyjną, mieć możliwość użycia stacji radiolokacyjnej SAR (Synthetic Aperture Radar) oraz system łączności pozwalający na przekazywanie uzyskanych danych w czasie rzeczywistym. Szczegóły dotyczące przedmiotu zamówienia określone zostaną w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, która zostanie przekazana wykonawcom zaproszonym do składania ofert wstępnych.

Według dostępnych informacji pojedyncza platforma o maksymalnej masie startowej do 200 kg może realizować wspomniane zadania. Obok zdolności do operacji z terenu przygodnego, platformy (według danych z dialogu technicznego) powinny umożliwiać działanie w warunkach panujących na okrętach dysponujących lądowiskami i infrastrukturą lotniczą, analogicznie jak załogowe śmigłowce pokładowe. Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje parą fregat typu Oliver Hazard Perry, które obok lądowisk mają także po dwa hangary do wiropłatów Kaman SH-2G Super Seasprite, natomiast certyfikowane lądowiska są też na korwecie patrolowej ORP Ślązak i okręcie dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki. Ponadto okręty ratownicze OORP Piast i Lech oraz szkolny ORP Wodnik dysponują lądowiskami, służącymi głównie w ewakuacji osób i przekazywaniu ładunków śmigłowcem, które być może będą w stanie przyjąć aparat o wskazanej masie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Dwie firmy w programie Albatros”

  1. Brak dalszego rozwoju polskich dronów pionowego startu ILX-27 zbudowanego siłami naszych specjalistów z konsorcjum Instytutu Lotnictwa, ITWL i WZL-1 to ogromne zaniedbanie krajowego suwerennego potencjału obronnego.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc