23 maja prof. dr İsmail Demir, dyrektor Prezydencji Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı, SSB) zamieścił na swoim koncie w mediach społecznościowych nagranie z drugiego próbnego odpalenia najnowszego tureckiego pocisku balistycznego Roketsan Tayfun. Demir dodał, że strzelanie było udane i pogratulował zespołowi konstruktorskiemu. Zarazem w maju Turcja ujawniła jeszcze większy pocisk balistyczny, nazwany Cenk.
Odpalenie pocisku balistycznego Tayfun przeprowadzono z portu lotniczego Rize–Artvin w prowincji Rize, w północno-wschodniej Turcji, nad Morzem Czarnym. Drugiego Tayfuna odpalono z tego samego miejsca co pierwszego, z drogi przebiegającej wzdłuż umocnionego nadmorskiego brzegu. Pocisk odpalono o godzinie 6.44 lokalnego czasu. Zastosowano nową wyrzutnię w porównaniu z pierwszym odpaleniem pocisku Tayfun, które przeprowadzono 18 października 2022 r. Wówczas wykorzystywała ona jako nośnik turecki samochód ciężarowy BMC 525-44 8×8, znany od ponad dekady nośnik specjalny do wielu zastosowań, m.in. jako baza różnych wyrzutni rakietowych. Teraz pokazano nowy nośnik, o nowocześniejszej konstrukcji, z nową wagonową kabiną, nazwany Bozat, być może także skonstruowany przez BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., drugą możliwością jest firma Anadolu Savunma Sanayi (ASSA). Zarówno poprzedni, jak i nowy nośnik zabiera dwa pojemniki transportowo-startowe.
Za pierwszym razem Tayfuna odpalono na odległość 561 km, teraz zasięgu strzału nie podano. Tureckie media najczęściej wspominają, że jest to pocisk o zasięgu 550+ km. O ile konstrukcja pocisku Tayfun raczej nie zaskakuje – na pierwszy rzut oka jest to powiększona wersja rozwojowa pocisku balistycznego Roketsan Bora (na eksport nazwanego Khan), to nie jest to jedyny turecki ujawniony pocisk balistyczny. İsmail Demir opublikował 12 maja nagranie wideo z pociskiem balistycznym spółki Roketsan, nazwanym Cenk. Na opublikowanym filmie, pokazującym procedurę dokręcania atrapy czepca drugiego stopnia pocisku, a następnie załadunku najwyraźniej prototypowego pocisku Cenk do pojemnika transportowo-startowego, widać, że Cenk ma przednie aerodynamiczne powierzchnie sterowe, co być oznacza, że jest to pocisk dwustopniowy, a przednie stery należą do oddzielającej się w locie części bojowej z możliwością korekty trajektorii w jej ostatniej fazie dla redukcji błędu trafienia rosnącego wraz z pokonanym dystansem. Tureckie media oczekują, że Cenk będzie miał zasięg przekraczający granicę 1000 km, co jest całkiem możliwe, biorąc pod uwagę konstrukcję pocisku.
Klip wideo z pociskiem Cenk zawiera jeszcze kadry ze stanowiskowego badania napędu rakietowego – zapewne silnika pierwszego stopnia na stały, kompozytowy materiał pędny. Pokazano także wyrzutnię, najwyraźniej także dwupociskową, której nośnikiem czy raczej ciągnikiem jest turecki samochód ciężarowy BMC Tuğra 8×8, dotąd prezentowany jako ciągnik zestawu do transportu ciężkiej techniki pancernej lub opancerzonej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu