532. batalion walki elektronicznej z 53. pułku rozpoznania i walki elektronicznej Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR) z dowództwem w Opawie, przejął pierwszy mobilny system rozpoznania i zakłócania systemów łączności STARKOM (STAvebnicový Rušič KOMunikační, Modułowy System Zakłócania Łączności).
Obecnie trwa intensywne szkolenie jego obsług, które obejmie kilkudziesięciu operatorów. Pierwszy, prototypowy system trafił do wyposażenia jednostki w październiku ubiegłego roku, a do końca 2023 r. AČR przejmie kolejnych siedem (zamówienie dotyczy ośmiu systemów). Umowa na ich dostawę została podpisana pod koniec 2019 r. i miała wartość 1,45 mld CZK (ok. 243 mln PLN przy ówczesnym kursie).
Główne przeznaczenie systemu STARKOM to monitorowanie (ESM, COMINT) i zakłócanie (ECM) łączności radiowej przeciwnika, w tym pracujących z hoppingiem częstotliwości i łączności komórkowej, w paśmie 30 MHz÷6 GHz. Monitorowane i zakłócane mogą być środki łączności pracujące z modulacją AM, FM, CW, FSK i PSK.
STARKOM zastąpi w wyposażeniu 532. batalionu przestarzały system MORUŠ (MOdulový RUŠič), sukcesywnie wdrażany w latach 1996-2005, którego nośnikami były przede wszystkim samochody ciężarowe Praga V3S. Batalion został wydzielony przez czeski resort obrony do Sił Odpowiedzi NATO.
Nośnikiem systemu STARKOM jest, sprawdzone i używane od kilku lat przez AČR, podwozie rodziny Tatra Force T815-7T3RC1 8×8 z wydłużoną, czterodrzwiową kabiną integralnie opancerzoną, zapewniającą 2 poziom ochrony balistycznej i przeciwminowej zgodnie ze STANAG 4569A/B. Podwozie ma wydłużony rozstaw osi, wyłącznie pojedyncze ogumienie i obydwie pary kół sterowane ‒ osi tylnych przeciwbieżnie w stosunku do przednich. Jak i inne nośniki systemów elektronicznych, podwozie ma także elektroniczno-hydrauliczny system automatycznego poziomowania (ALS, Automatic Levelling System), w określonych granicach pozwalający na wypoziomowanie samochodu niezależnie od ukształtowania terenu na pozycji roboczej. Sama zabudowa także otrzymała osłony balistyczne i przeciwminowe. Do samoobrony służy karabin maszynowy FN Minimi. Wyposażenia pojazdu obejmuje także: układ zakłócania zapalników radiowych improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), rozbudowane systemy łączności oraz gromadzenia i przetwarzania danych, filtrowentylację, system kamuflażu mobilnego i system kamer obserwacji okrężnej.
Czesi podkreślają, że STARKOM jest w całości dziełem własnego przemysłu obronnego – zarówno podwozie, jak i specjalistyczne wyposażenie oraz oprogramowanie to wyroby rodzime, w których opracowaniu i produkcji uczestniczyło szereg firm z branży obronnej, w tym JISR Institute, a.s. i URC Systems, spol. s r. o., odpowiadające za aparaturę rozpoznawczo-zagłuszającą i zaawansowane oprogramowanie aplikacyjne. Finalnym dostawcą systemu i i ich integratorem jest Wojskowy Instytut Badawczy (Vojenský výzkumný ústav, s. p.) z Brna.
Jarosław Brach/Andrzej Kiński
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu