10 lipca koncern Boeing, odpowiadając na pytania prasowe, przekazał oświadczenie dotyczące mogące być ważnym elementem w polskim programie zakupu śmigłowców szturmowych Kruk.
Producent podpisał umowę na produkcję śmigłowców AH-64E Guardian dla Maroka 25 czerwca bieżącego roku. Formalnym zleceniodawcą, zgodnie z procedurą FMS, jest Departament Obrony Stanów Zjednoczonych – kontrakt ma wartość 439 mln dolarów i zakłada produkcję 24 egzemplarzy. Dodatkowe 155 mln dolarów ma pochłonąć zakup i montaż optoelektronicznych zestawów obserwacyjno-celowniczych M-TADS/PNVS. Biorąc pod uwagę globalną (maksymalną) wartość umowy, autoryzowaną przez Departament Stanu w listopadzie 2019 roku (4,25 mld dolarów), wartości kontraktów zaczęły budzić ciekawość mediów.
Zgodnie z odpowiedzią Boeinga – najbardziej efektywnym kosztowo sposobem nabycia tych śmigłowców jest zakup w konfiguracji US Army i wykorzystanie procedury FMS. Ma to związek z wykorzystaniem faktu realizacji przez producenta wieloletniej umowy z Departamentem Obrony, która dysponuje opcjami na wypadek zamówień eksportowych. Efekt skali i standaryzacji ułatwia zbicie ceny jednostkowej.
Należy przy tym podkreślić, w oparciu o media marokańskie, że oferta Boeinga (i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) była najbardziej efektywna kosztowo w opinii decydentów w Maroku.
Tego typu przykład jest ważny w dyskusji w Polsce, gdzie toczy się dyskusja o przyszłości programu Kruk – ma on na celu zakup następców dla obecnie eksploatowanych Mil Mi-24D/W.
(Łukasz Pacholski) | Foto: US Army |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu