Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Baltops 22: Amerykański śmigłowcowiec desantowy w Sztokholmie

Amerykański śmigłowcowiec desantowy Kearsarge w Sztokholmie. Fot. Andrzej Nitka

2 czerwca w ramach międzynarodowych manewrów Baltops 22 do Sztokholmu zawinął amerykański śmigłowcowiec desantowy Kearsarge. Jednostka ta będąca obecnie największym okrętem operującym na Bałtyku zacumowała na beczkach w samym centrum szwedzkiej stolicy (Strömmen).

Kearsarge jest jednym z siedmiu okrętów desantowych typu Wasp znajdujących się w służbie, ósmy Bonhomme Richard ciężko uszkodzony w wyniku groźnego pożaru jest właśnie złomowany. Konstrukcyjne śmigłowcowiec został oparty na poprzednich okrętach tej klasy typu Tarawa, którą zmodyfikowaną w celu eksploatacji samolotów pionowego startu AV-8B Harrier II i poduszkowców desantowych typu Landing Craft Air Cushion (LCAC). Każdy z okrętów typu Wasp ma wyporność pełną 41 150 t i wymiary 257x31,8x8,1 m. Napędzane są one przez dwie turbiny parowe o mocy 70 000 KM pozwalające na osiągnięcie prędkości 22 węzłów. Wyjątkiem tej ostatni okręt serii Makin Island, który wyposażony został w dwie turbiny gazowe General Electric LM2500. Załoga tych jednostek liczy 1 208 oficerów i marynarzy ponadto mogą one zaokrętować 1 687 żołnierzy piechoty morskiej.

Fot.: Andrzej Nitka.

Amerykański śmigłowcowiec wszedł na Bałtyk wraz okrętem desantowym-dokiem Gunston Hall, który również zawinął do Sztokholmu, już w połowie maja w celu udziału w ćwiczeniach Neptun Shield 2022 odbywających się dniach 17–31 maja, a mających na celu integrację należących do członków NATO sił morskich z komponentami desantowymi, lądowymi i powietrznymi. Jednostki te oraz operujący poza Bałtykiem transportowiec desantowy-dok Arlington tworzą operacyjną grupę okrętów desantowych (ARG – Amphibious Ready Group) na pokładach, których stacjonuje jednostka ekspedycyjna piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC) – 22nd MEU (Marine Expeditionary Unit).

Komponent lotniczy stacjonujący na pokładzie śmigłowcowca składa się ze wzmocnionego dywizjonu zmiennowirnikowców VMM-263 (Reinforced) Thunder Chickens oraz dywizjonu morskich śmigłowców wielozadaniowych HSC-28 Dragon Whales.  Dywizjon VMM-263 wyposażony jest w zmiennowirnikowce MV-22B Osprey oraz samoloty szturmowe pionowego startu i lądowania AV-8B Harrier II, natomiast dywizjon HSC-28 posiada śmigłowce MH-60S Sea Hawk. Te statki powietrzne można było zobaczyć na pokładzie Kearsarge podczas jego wizyty w Sztokholmie.

Ćwiczenia Baltops 22 potrwają od 5 do 17 czerwca na południowym i środkowym Bałtyku. Weźmie w nich udział 45 okrętów i 75 samolotów z 14 krajów NATO (m.in. Danii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Estonii, Holandii, Norwegii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych), a także Szwecja i Finlandia, które chcą wstąpić do sojuszu. W sumie weźmie w nich udział 7 tysięcy żołnierzy i marynarzy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Baltops 22: Amerykański śmigłowcowiec desantowy w Sztokholmie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc