Geneza powstania samolotu myśliwskiego Me 163 sięga lat 20. ub. wieku. Młody konstruktor, Aleksander Martin Lippisch, urodzony 2 listopada 1898 r. w München (Monachium), w 1925 r. objął kierownictwo techniczne Rhön-Rositten-Gesellschaft (RRG, Towarzystwo Rhön-Rositten) mającego siedzibę na Wasserkuppe i rozpoczął prace nad rozwojem szybowców bezogonowych.
Pierwszymi szybowcami A.M. Lippischa były konstrukcje z serii Storch (bocian), Storch I z 1927 r. podczas prób otrzymał w 1929 r. silnik DKW o mocy 8 KM, co przy masie własnej płatowca wynoszącej 125 kg zapewniało mu prędkość w locie 125 km/h. Kolejny szybowiec, Storch II był zmniejszonym wariantem Storch I, natomiast Storch III był szybowcem dwumiejscowym oblatanym w 1928 r., z kolei Storch IV był zmotoryzowaną wersją swojego poprzednika, a Storch V ulepszonym wariantem szybowca jednomiejscowego, który pierwszy lot wykonał jeszcze w 1929 r.
Tymczasem w drugiej połowie lat 20. ub. wieku w Niemczech wzrosło zainteresowanie napędem rakietowym. Jednym z pionierów nowego źródła napędu okazał się znany przemysłowiec z branży samochodowej, Fritz von Opel, który zaczął wspierać Verein für Raumschifffahrt (VfR, Towarzystwo podróży statkami kosmicznymi). Szefem VfR był Max Valier, a założycielem towarzystwa Hermann Oberth. Początkowo członkowie towarzystwa uważali, że najwłaściwszym napędem dla silników rakietowych będzie paliwo ciekłe, w odróżnieniu od wielu innych badaczy, którzy preferowali paliwa stałe, jako prostsze w użyciu. Tymczasem Max Valier uznał, że dla celów propagandowych należy zaangażować się w projekt samolotu, samochodu lub innego środka transportu, który będzie napędzany silnikiem rakietowym na paliwo stałe.
Max Valier i Alexander Sander, pirotechnik z Warnemünde, skonstruowali dwa typy rakiet prochowych, pierwszy z nich o szybkim spalaniu miał nadać wysoką prędkość początkową, niezbędną do startu, a drugi o wolnym spalaniu odpowiedni ciąg pozwalający na dłuższy lot.
Ponieważ według większości specjalistów najlepszym płatowcem, który mógłby otrzymać napęd rakietowy był bezogonowiec, w maju 1928 r. Max Valier i Fritz von Opel potajemnie spotkali się z Aleksandrem Lippischem na Wasserkuppe, aby przedyskutować możliwość przetestowania w locie nowego, rewolucyjnego źródła napędu. Lippisch zaproponował zamontowanie silników rakietowych w swoim bezogonowym szybowcu Ente (kaczka), który rozwijał równocześnie z szybowcem Storch.
11 czerwca 1928 r. Fritz Stamer wykonał pierwszy lot za sterami szybowca Ente wyposażonego w dwie rakiety Sander o ciągu 20 kG każda. Szybowiec wystartował za pomocą katapulty wyposażonej w gumowe liny. Pierwszy lot szybowy trwał zaledwie 35 s. W drugim locie, po odpaleniu rakiet Stamer wykonał skręt o 180° i przelatując odległość 1200 m w ciągu 70 s bezpiecznie wylądował w miejscu startu. Podczas trzeciego lotu jedna z rakiet eksplodowała, a tylna część płatowca stanęła w ogniu, co zakończyło próby.
Tymczasem niemiecki pilot, zdobywca Atlantyku, Hermann Köhl, wykazał zainteresowanie konstrukcjami Lippischa i zamówił motoszybowiec Delta I wpłacając jednocześnie z góry kwotę 4200 RM, jako koszt jego zakupu. Delta I napędzany był brytyjskim silnikiem Bristol Cherub o mocy 30 KM i osiągał prędkość 145 km/h. Motoszybowiec był wolnonośnym bezogonowcem ze skrzydłami w układzie delta o drewnianej konstrukcji z dwuosobową kabiną i pchającym śmigłem. Jego pierwszy lot szybowy miał miejsce latem 1930 r., a motorowy w maju 1931 roku. Wersja rozwojowa Delta II pozostała na deskach kreślarskich, miała być napędzana silnikiem o mocy 20 KM. W 1932 r. w zakładach Fieseler powstała Delta III, zbudowana w dwóch egzemplarzach pod oznaczeniem Fieseler F 3 Wespe (osa). Płatowiec był trudny w pilotażu i rozbił się 23 lipca 1932 r. podczas jednego z lotów testowych. Pilot, Günter Groenhoff, zginął na miejscu.
Na przełomie 1933/34 r. siedzibę RRG przeniesiono do Darmstadt-Griesheim, gdzie firma stała się częścią Deutsche Forschungsanstalt für Segelflug (DFS), czyli Niemieckiego Instytutu Badawczego Lotu Szybowego. Już w DFS powstał kolejny płatowiec, który otrzymał oznaczenie Delta IV a, a następnie jego zmodyfikowany wariant Delta IV b. Finalnym wariantem okazała się Delta IV c z gwiazdowym silnikiem Pobjoy o mocy 75 KM i ciągnącym śmigłem. W pracach nad tym samolotem brali też udział Dipl.-Ing. Frithjof Ursinus, Josef Hubert i Fritz Krämer. Maszyna otrzymała w 1936 r. świadectwo dopuszczające do eksploatacji w lotnictwie i została zarejestrowana, jako dwumiejscowy samolot sportowy.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu