Konstruktorzy i handlowcy z PCO S.A. nieustannie analizują doświadczenia konfliktów zbrojnych, rynkowe tendencje oraz nowe wyroby konkurentów, przede wszystkim jednak wsłuchują się w opinie użytkowników ich sprzętu. Kontakty z żołnierzami Wojska Polskiego, w tym jednostek specjalnych, są bardzo dobre, merytoryczne i częste, co pozwala na stworzenie na tej podstawie bazy informacji pozwalającej ugruntować przekonanie nie tylko o zaletach własnych urządzeń, ale przede wszystkim o zdiagnozowanych przez bezpośrednich użytkowników kierunków jego doskonalenia. To między innymi dyskusje z obecnymi i byłymi operatorami jednostek specjalnych, często mających za sobą kilkakrotny udział w misjach bojowych poza granicami naszego kraju, we współdziałaniu z naszymi sojusznikami z NATO, stały u podstaw opracowania w PCO S.A. gogli noktowizyjnych nowej generacji, które nazwano Modułowym Zestawem Noktowizyjnym, w skrócie MZN-1.
Swą premierę MZN-1 miał podczas kieleckiego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w 2019 r., kiedy potencjalnym odbiorcom i przedstawicielom mediów pokazano modelowe urządzenie. Następnych kilkanaście miesięcy zajęło wykonanie prototypów i ostatecznej postaci urządzenia, w ścisłym kontakcie z przyszłymi użytkownikami, co jest w PCO standardem. Obecnie trwają badania zakładowe MZN-1, które poprzedzają badania wdrożeniowe i uruchomienie produkcji seryjnej urządzenia, co zaplanowano na bieżący rok. Szybkie opracowanie zestawu jest doskonałym przykładem, jak PCO S.A. reaguje na potrzeby rynku i jego najbardziej wymagających klientów, do których można zaliczyć żołnierzy Wojsk Specjalnych Sił Zbrojnych RP.
Jak już wspomniano, kilkanaście lat użytkowania monokularów i gogli noktowizyjnych na bazie monokularów MU-3/MU-3M, także w warunkach bojowych, pozwoliło na określenie kierunków doskonalenia sprzętu tej klasy. Poza systematycznym wzrostem jakości i niezawodności przetworników wizyjnych, rozpowszechnieniem się termowizji (znaczący spadek ceny na przestrzeni ostatniej dekady), co skutkuje poprawą jakości obserwacji, równie istotne stały się inne cechy urządzeń wspomagających obserwację terenu i celowanie w nocy oraz warunkach ograniczonej widzialności. Na pierwszy plan wysuwa się możliwość i łatwość konfiguracji, a więc dopasowanie jednego urządzenia do potrzeb różnych zadań (zamiast np. wykorzystanie kilku wyspecjalizowanych) – można to określić jako „otwartą architekturę”, ale równie istotne są funkcjonalność (np. intuicyjność obsługi, zastosowanie łatwo dostępnych źródeł zasilania, mały pobór energii) i ergonomia (jak najmniejsza masa i rozmiary, skuteczne oraz proste mocowanie itp.).
To wszystko wzięto pod uwagę konstruując w PCO najnowsze urządzenie w linii indywidualnego sprzętu obserwacyjnego – Modułowy Zestaw Noktowizyjny MZN-1. Jego unikatowa koncepcja przede wszystkim pozwala na swobodną konfigurację sprzętu, stąd gogle te nie mają obecnie konkurencji wśród dostępnych produktów. Nowatorskie podejście umożliwia lepsze dostosowanie sprzętu do potrzeb użytkowników i wymagań współczesnego pola walki. Otwarta architektura gogli powoduje, że MZN-1 staną się platformą umożliwiającą opracowanie nowych urządzeń: monokular/gogle termowizyjne, system Fusion, gogle typu „low cost” czy też cyfrowej noktowizji.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu