Zaloguj

Axalp 2017

Szwajcarski Hornet podczas dynamicznego wyprowadzenia z ataku do celu naziemnego.

Szwajcarski Hornet podczas dynamicznego wyprowadzenia z ataku do celu naziemnego.

Axalp to miejscowość w Szwajcarskich Alpach, której nie trzeba przedstawiać prawdziwym pasjonatom fotografii lotniczej. Znajduje się ona na wysokości 1400 m n.p.m. i jest najlepszą bazą wypadową na poligon lotniczy Szwajcarskich Sił Powietrznych (Schweizer Luftwaffe) Flieigerschiessplatz Axalp-Ebenfluh (2321 m n.p.m.).

Raz w roku Szwajcarskie Siły Powietrzne organizują otwarte dla publiczności pokazy lotnicze połączone z ćwiczeniami strzeleckimi z użyciem ostrej amunicji. W tym roku pogoda dopisała i pokazy odbyły się zgodnie z planem i nie zostały odwołane jak to miało miejsce rok temu.
Przygodę z pokazami w Axalp należy rozpocząć od zarezerwowania noclegu. Im wcześniej się to zrobi tym lepiej. Liczba miejsc noclegowych jest mocno ograniczona a chętnych nie brakuje. Do Axalp zjeżdża bardzo dużo Polaków i Azjatów. Nie ma możliwości nocowania w samochodzie typu kamper na parkingu. Jedynym dozwolonym do tego miejscem jest kemping. Można też znaleźć nocleg w miejscowości Brienz, ale trzeba się liczyć z faktem, że droga do Axalp jest zamykana o 5 rano w dni pokazowe i poprzedzające pokazy dla ruchu prywatnego aż do godziny 21. Na górę zabrać nas mogą tylko autobusy ale trzeba za nie słono zapłacić. Jeżeli dojedzie się przed godziną 5 do miejscowości Axalp, to nie mając zarezerwowanego parkingu możemy mieć problem z pozostawieniem samochodu. Każdy skrawek ziemi jest prywatny i może nas spotkać ogromny mandat za parkowanie w miejscu nie dozwolonym lub bez zgody właściciela.
Z miejscowości Axalp na szczyt KP można się dostać na dwa sposoby. Pierwszy to wędrówka piesza. Do wyboru są dwie trasy o różnym poziomie trudności. Czas wędrówki jest uzależniony od przygotowania fizycznego i zajmuje średnio około 3 godzin. Wybierając tę opcję trzeba pamiętać, że należy wejść na KP do 8:00, ponieważ szlak którym się idzie znajduje się na terenie poligonu i po tej godzinie jest zakaz poruszania w tej strefie. Drugie rozwiązanie to zaoszczędzenie godziny wędrówki pieszej i skorzystanie z wyciągu narciarskiego za 12 franków szwajcarskich. Jest to również oficjalna droga podejścia i można nią spokojnie wędrować o każdej porze. Ma ona jednak bardziej strome podejście na dłuższym odcinku.
Wybierając się na pokazy Axalp zdecydowanie należy się dobrze przygotować fizycznie jak i pod względem ekwipunku. Należy potraktować to jak wyjście w góry, gdzie pogoda może nas zaskoczyć. Trzeba mieć z sobą kijki do wędrówki, wysokie wygodne buty, ciepłe ubranie, ponczo przeciwdeszczowe, czołówkę, jedzenie i wodę. Naprawdę nie można niczego zbagatelizować. Najlepiej oczywiście pojechać w grupie osób i z kimś kto już tam był, jeżeli jedzie się po raz pierwszy. Dzięki temu zaoszczędzi się mnóstwo czasu i można liczyć na praktyczne wskazówki.
Oficjalna część pokazów w tym roku odbyła się 11 i 12 października w godzinach od 14:00 do 15:30. Natomiast od poniedziałku do czwartku rano odbywały się treningi. Jest to okazja do zapoznania się z programem pokazów oraz często jedyna możliwość zrobienia zdjęć lotniczych w górach, ponieważ pogoda potrafi bardzo szybko się zmienić na niekorzyść publiczności. Z tego też powodu oficjalna część pokazów była odwołana w 2015 r.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc