13 i 17 września 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu poinformował o podpisaniu umów z krajowymi podmiotami sektora obronnego w sprawie wykonaniu usług związanych z utrzymaniem pocisków przeciwlotniczych wykorzystywanych w Wojsku Polskim.
Pierwsza z nich, zawarta 6 września, ma wartość 451 tys. PLN. Na jej mocy specjaliści z należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu zrealizują usługę naprawy bloków rakiet ziemia-powietrze. Wybór usługodawcy został zrealizowany poprzez procedurę negocjacji z wybranym podmiotem – ma to związek z faktem, że ma wyłączne prawa do tego typu prac. Zamawiający nie informuje o szczegółach, WZU S.A. specjalizują się m.in. w realizacji obsług i napraw zestawów przeciwlotniczych S-200 Wega, Osa oraz 2K12 Kub.
Z kolei 9 września zamawiający podpisał umowę z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia w sprawie dostawy układów zabezpieczających UZ-3/93 oraz UZ-2/92D w celu przygotowania nieokreślonej partii rakiet 5W27U/D do strzelań poligonowych. Usługa ma wartość 2,1 mln PLN - zamawiający nie określił liczby urządzeń objętych zamówieniem. Rakiety 5W27U/D są wykorzystywane przez zestawy przeciwlotnicze S-125 Newa-SC – z całą pewnością zostaną zużyte na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, który jest standardowym miejscem strzelań rakietowych dla obsług zestawów Newa-SC.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ciekawe czy ktoś przez wiele lat użytkowania tego sprzętu wpadł na dobry pomysł aby skopiować budowę tych rakiet a następnie intensywnie testować i modernizować do obecnych wymagań i zastosowań.