Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serbia kupi cypryjskie Mi-35?

Według prasy cypryjskiej rząd tego kraju chce sprzedać jedenaście używanych śmigłowców Mil Mi-35P. Fot. Gwardia Narodowa Cypru

15 sierpnia media cypryjskie, powołując się na nieoficjalne źródła rządowe, poinformowały, że władze tego kraju planują sprzedaż Serbii floty używanych śmigłowców bojowych Mil Mi-35P. Powodem tego kroku mają być rosnące koszty eksploatacji oraz niezadowalający poziom gotowości operacyjnej.

Według dostępnych informacji mowa o sprzedaży jedenastu śmigłowców, które mogłyby kosztować Serbów od 150 do 300 mln EUR. Nieoficjalnie rząd wydał zgodę na rozpoczęcie negocjacji w pierwszej połowie sierpnia. Fundusze uzyskane ze sprzedaży miałyby pozwolić na zakup fabrycznie nowych wiropłatów bojowych produkcji zachodniej – mowa o dwunastu maszynach (sześć kupionych od razu z opcją zamówienia dodatkowych sześciu w ciągu najbliższych lat). Oficjalnie rząd cypryjski nie komentuje sprawy, jednak delegacja serbska była już na Cyprze i m.in. oglądała śmigłowce mogące być przedmiotem potencjalnej transakcji. Rząd w Belgradzie z kolei potwierdził zainteresowanie zakupem. Dodatkowo Rosja najprawdopodobniej nie wyraziłaby sprzeciwu na transfer wiropłatów.



Wśród powodów, które są wymieniane, wskazuje się rosnące koszty eksploatacji wiropłatów przez Cypryjczyków - utrzymanie ich w służbie przez kolejnych 10 lat może kosztować około 100 mln EUR, a dodatkowo należałoby wygospodarować dodatkowe fundusze na ich modernizację. Innym czynnikiem jest brak zadowalającej usługi wsparcia eksploatacji wiropłatów, co jest charakterystyczne dla lotniczego przemysłu rosyjskiego.

Cypr zakupił w Rosji dwanaście śmigłowców Mil Mi-35P, które dostarczono w 2001 roku. Jeden z nich został utracony w katastrofie w lipcu 2006 roku (zginął rosyjski instruktor oraz cypryjski pilot). Obecnie rząd cypryjski rozważa kontynuację zakupów wiropłatów w Stanach Zjednoczonych bądź Europie. W ostatnich latach zakupiono trzy wielozadaniowe Leonardo AW139, które są wykorzystywane m.in. do wsparcia działań innych służb porządku publicznego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc