Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hipersoniczny Cyrkon wystrzelony z rosyjskiej fregaty [WIDEO]

Fregata Gorszkow wkrótce posłuży do prób państwowych systemu rakietowego Cyrkon. Fot. MO FR

19 lipca fregata Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow wystrzeliła pocisk hipersoniczny 3M22 Cyrkon do celu lądowego.

W komunikacie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej czytamy, że pocisk hipersoniczny 3M22 pokonał 350 km z prędkością Ma=7 (ok. 8500 km/h) i trafił bezpośrednio w cel zlokalizowany na wybrzeżu Morza Barentsa. Informacji towarzyszył film z tej próby najnowszego rosyjskiego okrętowego pocisku rakietowego.

Prototypowa fregata projektu 22350 znajdowała się na poligonie Floty Północnej na Morzu Białym. To już co najmniej piąty test wystrzelenia Cyrkona z tego okrętu, który w sierpniu posłuży jako platforma do prób państwowych nowego systemu rakietowego. Uczestniczyć w nich będzie również wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym K-560 Siewierodwinsk projektu 885 Jasien’. Poprzednie strzelania z Gorszkowa odbyły się w styczniu (ujawniono je 27 lutego), 7 października, 26 listopada i 11 grudnia ubiegłego roku (m.in. dwa do celów morskich, trzeci do lądowego). Wcześniejsze próby zakładowe obejmowały odpalenia ze stendów lądowych i morskich - łącznie daje to kilkanaście prób w locie.

System 3K22 Cyrkon jest dziełem spółki „NPO Maszynostrojenija“. Pocisk ma osiągać prędkość Ma=8 (ok. 9800 km/h), co potwierdziły poprzednie testy. Jego zasięg szacowany jest na ponad 500km (niektóre opracowania sugerują nawet 1000 km). Jest on przewożony w pojemniku transportowo-startowym (TPK), i wraz z nim wstawiany do pionowej okrętowej wyrzutnią uniwersalnej 3S14-22350 UKSK (Uniwiersalnyj korabielnyj strielbowyj kompleks). Jednostki typu Gorszkow mają ich dwa moduły po osiem komór. UKSK służy też do wystrzeliwania pocisków przeciwokrętowych, manewrujących i rakietotorped systemu Kalibr-NK, jak też pocisków uniwersalnych 3M55 Oniks.

Cyrkon wejdzie do uzbrojenia fregat projektu 22350, okrętów podwodnych projektów 885 i 885M, ciężkiego krążownika z napędem jądrowym Admirał Nachimow (obecnie modernizowany wg projektu 11442M, dzięki czemu zyska taką możliwość), jak też perspektywicznych platform na- i podwodnych. Możliwe, że trafi ponadto na okręty starszej generacji przeznaczone do modernizacji.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc