Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rosyjska fregata Marszał Szaposznikow wystrzeliła Kalibra

Fregata Marszał Szaposznikow, czyli dawny duży okręt ZOP projektu 1155 po modernizacji. To pierwsza nawodna jednostka tej wielkości z czasów sowieckich poddana modernizacji w takim zakresie. Fot. MO FR

6 kwietnia fregata Marszał Szaposznikow odpaliła pocisk manewrujący 3M14 Kalibr przeznaczony do zwalczania odległych obiektów lądowych. Jednostka ta jest dawnym dużym okrętem przeciwpodwodnym projektu 1155 Friegat, poddanym remontowi i modernizacji obejmującej m.in. wymianę systemów uzbrojenia, stąd zmiana klasyfikacji.

35-letni Szaposznikow jest pierwszym z Friegatów (typ Udałoj) przeznaczonych do modernizacji według projektu 1155M. Prace wykonała stocznia remontowa „Dalzawod” we Władywostoku, zaś okręt wyszedł po nich na próby morskie 10 lipca 2020 r. Od tamtej pory sprawdzane są nowe systemy okrętowe i uzbrojenia. Kwietniowe strzelanie Kalibrem (Kalibrami? Na filmie widać, że używano dwóch komór startowych) było pierwszym wykonanym z tej zmodernizowanej jednostki. Test zrealizowano z Morza Japońskiego. Pocisk trafił w cel lądowy zgodnie z zamierzeniami. Niestety, dalszych szczegółów na temat próby nie ujawniono.

Udałoje są obecnie jedynymi rosyjskimi odpowiednikami - w sensie wielkości, a anie parametrów technicznych - amerykańskich niszczycieli typu Arleigh Burke. W czasie modernizacji, po zdjęciu starego uzbrojenia zlokalizowanego na dziobie, m.in. obu 100 mm armat AK-100 i uniwersalnego, przestarzałego systemu rakietowego URK-5 Rastrub-B, zamontowano nową 100 mm armatę A-190-01 Uniwiersał, dwa stelaże KT-184 do łącznie ośmiu pocisków przeciwokrętowych 3M24 Uran i dwa ośmiokomorowe moduły uniwersalnej pionowej wyrzutni okrętowej UKSK (Uniwiersalnyj korabielnyj strielbowyj kompleks). Ta ostatnia jest przystosowana do strzelania pocisków systemu Kalibr-NK, w tym przeciwokrętowych 3M54 i manewrujących 3M14, rakietotorped RPK-9K Otwiet i pocisków przeciwokrętowych 3M55 Oniks. Teoretycznie w przyszłości do tego zestawu będzie można dodać pociski hipersoniczne 3M22 Cyrkon.

Strzelanie Uranami odbyło się 22 grudnia 2020 r. Zaliczone odpalenie Kalibra nie zamyka sprawy testów rakietowego uzbrojenia ofensywnego. Zapewne okręt będzie jeszcze strzelał przeciwokrętowe 3M54 i/lub 3M55 Oniks. Pozostaje też wypróbowanie rakietotorped RPK-9K (strzelanie torpedowe już wykonano).

Zakończenie testów i wykonanie ewentualnych poprawek ma pozwolić na ponowne przyjęcie Marszała Szaposznikowa do służby we Flocie Oceanu Spokojnego do końca tego roku. Kolejnym Udałojem, który przejdzie modernizację będzie Admirał Winogradow. Prawdopodobnie zabiegi czekające tę jednostkę będą zakrojone na szerszą skalę, niż w przypadku Szaposznikowa.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Rosyjska fregata Marszał Szaposznikow wystrzeliła Kalibra”

  1. Ten był z kolei od zawsze nosicielem sonaru niskiej częstotliwości, rakietotorped i śmigłowców ZOP. Szczególnie dalekiej obrony powietrznej nie ma za bardzo gdzie na niego wepchnąć, nawet i dzisiaj, tak jeśli chodzi o wyrzutnie jak i radary. Stąd i nowa desygnacja jako fregata, a nie niszczyciel.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc