Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polskie przedsiębiorstwa w europejskich programach obronnych

Wśród podmiotów, które znalazły się w grupie beneficjentów funduszy europejskich jest OBR CTM. Fot. Łukasz Pacholski

30 czerwca Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu grantów wśród uczestników Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego. W grupie beneficjentów znalazły się także podmioty z Polski.

Ogółem finansowanie przyznano 26 projektom - zostały one wybrane w ramach konkursów realizowanych przez urzędników Komisji Europejskiej. W przypadku tych z udziałem polskich ośrodków należy wymienić: FIRES (Future Indirect fiRes European Solution), który dotyczy prac nad rodziną nowych typów amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm precyzyjnego rażenia oraz pocisków rakietowych. Ma on być realizowany przez 24 miesiące i otrzymał 3,5 mln EUR dofinansowania. W jego ramach bierze udział Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o.. Głównym koordynatorem programu jest Nexter. Obecność CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o. nie powinien dziwić - jest to jeden z nielicznych podmiotów, który specjalizuje się w budowie systemów naprowadzania.

Z kolei Akademia Marynarki Wojennej dołączyła do programu CUIIS (Comprehensive Underwater Intervention Information System), który ma obejmować zwiększenie zdolności do identyfikacji i przeciwdziałania zagrożeniom podwodnym. Asseco Poland S.A. znajduje się z grupie Cyber 4D, którego celem jest rozwój zestawów do wsparcia rozwiązywania problemów cyberbezpieczeństwa. Sybilla Technologies Sp. z o.o. znajduje się w grupie 20 podmiotów, które realizują program INTEGRAL – ma on na celu budowę systemu dowodzenia i kontroli w przestrzeni kosmicznej. Jego uzupełnieniem są inne projekty kosmiczne: NEMOS (polska firma Solaris Optics S.A.), który dotyczy budowy systemu rozpoznania satelitarnego przeznaczonego do zapewnienia świadomości sytuacyjnej na morzu oraz lądzie, SAURON (Sybilla Technologies Sp. z o.o.) dotyczący budowy systemu łączności pozwalającego na połączenie sensorów naziemnych i kosmicznych. Z kolei Odin’s Eye to projekt studyjny związany z budową kosmicznego systemu wczesnego ostrzegania przed odpalonymi pociskami balistycznymi (uczestniczy w nim Hertz Systems S.A.). Ostatnim “polskim” projektem, koordynowanym przez Naval Group jest Miricle – dotyczy budowy systemu walki przeciwminowej na morzu, polskim uczestnikiem jest należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Polskie przedsiębiorstwa w europejskich programach obronnych”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc