Zaloguj

Przeciwlotniczy Perkun debiutuje na MSPO

Jedną z premier tegorocznego XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest Autonomiczny System Bojowy Obrony Przeciwlotniczej (ASBOP)  Perkun, czyli demonstrator technologii lądowego systemu bezzałogowego na podwoziu kołowym, uzbrojony w kierowane pociski przeciwlotnicze Grom/Piorun. 

Powstał on w ramach współpracy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz firmy Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o. Prezentowany jest w stoisku D-52.

ASBOP Perkun to połączenie wysokiej mobilności taktycznej, jaką zapewnia sześciokołowa platforma mobilna robota IRBIS z PIAP, zapewniająca prędkość w terenie rzędu 10 km/h, z błyskawiczną reakcją na pojawiające się zagrożenia z powietrza takie jak: pociski manewrujące, bezzałogowce, śmigłowce i samoloty bojowe.

Robot dysponuje własnymi środkami wykrywania celów (celowniki dzienny i termowizyjny), zintegrowano z nim także system rozpoznania „swój-obcy”. Cele będą mogły być wskazywane z zewnętrznego systemu dowodzenia, radaru współpracującego z systemem, alertera podczerwieni lub wykrywane za pomocą własnych urządzeń optoelektronicznych. Operator systemu pozostaje w bezpiecznym miejscu, oddalonym od stanowisk bojowych i ma możliwość koordynowania działań kilku robotów bojowych jednocześnie.

System ASBOP Perkun może być wykorzystywany w trudnych warunkach geograficznych, tam gdzie przebywanie człowieka może okazać się kłopotliwe bądź niebezpieczne.

Przygotowano na podstawie informacji PIAP i CRW Telesystem-Mesko.

(AK) Foto: Andrzej Kiński
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc