Wartość kontraktu wynosi ponad 932,2 mln PLN. Podpisali go, ze strony MESKO S.A.: prezes zarządu Waldemar Skowron i członek zarządu Piotr Jaromin, zaś ze strony Inspektoratu Uzbrojenia I zastępca szefa płk Piotr Imański. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni goście z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem na czele. Byli wśród nich przedstawiciele zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.: prezes zarządu Arkadiusz Siwko i członkowie zarządu Adam Lesiński oraz Maciej Lew-Mirski, szef Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Dariusz Pluta, a także parlamentarzyści: przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Senatu RP Jarosław Rusiecki i posłowie Ziemi Świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec i Maria Zuba.
Na mocy umowy MESKO S.A. wyprodukuje i dostarczy w latach 2017-2022 Siłom Zbrojnym RP 1300 sztuk pocisków rakietowych 420 mechanizmów startowych do zestawów Piorun. Już pod koniec roku 2017 r. Wojsku Polskiemu zostanie przekazanych 150 pocisków i 30 mechanizmów startowych. Minister Antoni Macierewicz zadeklarował, że część spośród zestawów, które mają zostać wyprodukowane w przyszłym roku, jako doskonała broń defensywna, trafi do jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej.
To jest jeden z większych kontraktów. Co więcej, takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 roku. Ta broń zostanie dostarczona nowym jednostkom obrony terytorialnej kraju już w 2017 roku. To jest broń defensywna, to jest broń obronna. Wyposażamy nasze jednostki wojskowe przede wszystkim w broń, która ma chronić Polskę, a nie zagrażać i atakować kogokolwiek – powiedział minister Macierewicz.
To bardzo ważny element naszej myśli strategicznej. Polska jest krajem pokojowym, Polska nikomu nie zagraża, ale Polska będzie się zdecydowanie broniła i każdy agresor musi mieć świadomość, że napotka nie tylko jednostki operacyjne, ale także wojska Obrony Terytorialnej kraju wyposażoną w najnowocześniejsze obronne wyposażenie. Trzeba pamiętać, że ten kontrakt kończy realizację tegorocznego budżetu, którego efektem jest wydatkowanie wszystkich pieniędzy, jakie Polacy nam przekazali na modernizację polskiej armii. To się dzieje po raz pierwszy od wielu, wielu lat – dodał minister obrony narodowej.
Z kolei prezes PGZ S.A. Arkadiusz Siwko stwierdził: Jednym z naturalnych elementów bezpieczeństwa państwa jest posiadanie sprawnego, własnego przemysłu obronnego. I to się w tej chwili dzieje. Piorun to jeden z najnowocześniejszych produktów zbrojeniowych na świecie. To jest po prostu znakomita broń. Podpisujemy umowę w obecności ministra obrony narodowej, któremu podlega przemysł zbrojeniowy. I to jest właściwa perspektywa. Dzięki temu proces integracji wszystkich zakładów przemysłu obronnego przebiega prawidłowo. Właściwe jest również to, że umowa podpisywana jest w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a więc tej organizacji, która proces konsolidacji przemysłu dla Sił Zbrojnych powinna przeprowadzać. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania MON, a także bez osobistego zaangażowania Pana Ministra Antoniego Macierewicza, którego można z pełną odpowiedzialnością nazwać przyjacielem polskiego przemysłu obronnego.
Zestaw Piorun, będący głęboką modyfikacją, produkowanego od początku bieżącego stulecia zestawu Grom, powstał siłami wyłącznie polskich konstruktorów, reprezentujących: Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o. o., Wojskową Akademię Techniczną i MESKO S.A. Zasięg zestawu wynosi do 6500 m, zaś zakres wysokości lotu celów mogących być zwalczanych za jego pomocą to od 10 do 4000 m. (AK)
[cycloneslider id="piorun"]
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu