6 kwietnia Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej poinformowało o pracach koncepcyjnych nad wzmocnieniem uzbrojenia kołowych transporterów opancerzonych Boxer, zakupionych dla Wojsk Lądowych Zjednoczonego Królestwa w ramach programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle, pol. pojazd piechoty zmechanizowanej; patrz WiT 12/2019).
W listopadzie 2019 r. Wielka Brytania zawarła z organizacją OCCAR i konsorcjum ARTEC umowę na dostawę 528 kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer. Około rok później produkcję pierwszej partii pojazdów podjęła spółka joint-venture Rheinmetall BAE Systems Land. Dostawy prototypów, wyprodukowanych jeszcze przez ARTEC, rozpocząć się mają w listopadzie 2022 r.
Pojazdy te, o ile w ogóle będą uzbrojone, otrzymają uzbrojenie typowe dla transporterów opancerzonych ‒ zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Kongsberg Protector RS4 z 7,62 mm lub 12,7 mm km albo 40 mm granatnikiem automatycznym. Tymczasem, zgodnie z postanowieniami brytyjskiego przeglądu obronnego opublikowanego w marcu, określającego rozwój brytyjskich sił zbrojnych w najbliższej dekadzie, Boxery miałyby zastąpić w szeregach British Army bojowe wozy piechoty Warrior, z których modernizacji zrezygnowano. Tym samym brytyjskie zapotrzebowanie na Boxery może wzrosnąć do 1200 pojazdów (a w nieodległej przeszłości pojawiała się nawet liczba 1500 wozów!), które, jako następcy Warriorów, powinny zostać znacznie silniej uzbrojone. Na razie nie ma jeszcze wiarygodnych informacji na temat ewentualnych kierunków wzmocnienia uzbrojenia brytyjskich Boxerów. Możliwości jest jednak wiele. Najbardziej naturalną wydaje się zastosowanie wieży identycznej lub podobnej do tej opracowanej przez Lockheed Martin UK do modernizacji Warriora ‒ Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP), której zasadniczym uzbrojeniem jest 40 mm armata CTAS40. Wieża nie jest jednak uzbrojona w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk), co wydaje się być obecnie standardem dla współczesnych bojowych wozów piechoty, lecz nie jest to oczywiste dla Brytyjczyków. Jeden z wyższych oficerów British Army miał powiedzieć kilka tygodni temu, że wozy rozpoznawcze Ajax, wyposażone w tę właśnie wieżę, nie zostały uzbrojone w ppk, ponieważ zadaniem pojazdu rozpoznawczego nie jest walka z czołgami, zaś uzbrojenie ich w broń przeciwpancerną mogłoby skłonić załogi do nadmiernego ryzyka na polu walki. Są też oczywiście inne możliwości ‒ dziesiątki firm z całego świata oferuje różne wieże załogowe i bezzałogowe, uzbrojone w armaty kalibru 20÷57 mm, a także wyrzutnie ppk, które można zainstalować na Boxerze. Żeby nie tworzyć niepotrzebnie długiej listy, warto wspomnieć o tych montowanych już na seryjnych Boxerach lub na nich testowanych. Litewskie Vilkasy (WiT 7/2019) uzbrojone zostały w wieże Rafael Samson Mk II z 30 mm armatą Bushmaster Mk 44 sprzężoną z 7,62 mm km, a uzbrojenie przeciwpancerne stanowi para ppk Spike LR. Z kolei australijskie rozpoznawcze Boxery CRV (patrz WiT 4/2018) otrzymały wieżę Rheinmetall Lance, podobnie uzbrojoną (z tym, że w 30 mm armatę automatyczną MK30-2/ABM). Z kolei w marcu br. Królewskie Wojska Lądowe Niderlandów testowały możliwość uzbrojenia swoich GTK Boxer w lekką wieżę bezzałogową EOS R400S Mk 2, której uzbrojenie stanowi 30 mm armata Northrop Grumman M230LF strzelająca amunicją 30×113 mm (lub opcjonalnie AEI Venom LR, strzelająca tą samą amunicją), 7,62 mm km oraz ‒ opcjonalnie ‒ wyrzutnia ppk (preferowane są Javelin i Spike LR/LR2). Oczywiście, możliwe jest wykorzystanie dowolnej innej wieży, której instalacja na Boxerze będzie możliwa, a przede wszystkim takiej, która spełni oczekiwania brytyjskich urzędników i wojskowych.
Rozważane jest też rozwiązanie prostsze ‒ część brytyjskich Boxerów (w wariancie rozpoznawczym) poza 12,7 mm wkm ma być uzbrojona także w przeciwpancerne zestaw rakietowy (najprawdopodobniej Javelin). Nie można wykluczyć, że Brytyjczycy po prostu wyposażą więcej Boxerów w Protectory w konfiguracji ze zintegrowaną wyrzutnią ppk.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Takie lekkie wieże montowane na Boxerach można byłoby porzeszczepić na nasze BWPy. Zachowałby wymagalną pływalność, a jego wartość bojowa znacząco wxmoocniłaby się.