Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł Rusiecki pyta o Marynarkę Wojenną

Poseł Grzegorz Rusiecki skierował do MON interpelację w sprawie pomysłu na Marynarkę Wojenną, która jest jedną z najbardziej zaniedbanych rodzajów sił zbrojnych. Fot. Łukasz Pacholski

10 marca na stronach Sejmu RP opublikowano interpelację poselską Grzegorza Rusieckiego (Koalicja Obywatelska), który zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z pytaniami dotyczącymi Marynarki Wojennej.

Jak ujął wnioskodawca, Marynarka Wojenna jest jedną z najbardziej zaniedbanych formacji Sił Zbrojnych RP. Jednocześnie czynniki gospodarcze oraz polityczne powodują, że Polska powinna stawiać na rozwój sił morskich, także w ramach zobowiązań sojuszniczych. W swojej interpelacji, która najprawdopodobniej jest wynikiem opóźnień w odpowiedzi na dwie inne wystosowane przez posłów w lutym bieżącego roku, przesłał do resortu obrony siedem poniższych pytań:

  1. Ile okrętów oraz statków powietrznych służy obecnie w Marynarce Wojennej RP?
  2. Jaki jest stan techniczny poszczególnych okrętów oraz statków powietrznych?
  3. Czy w najbliższych latach planuje się wycofanie z eksploatacji lub utylizację obecnie służących okrętów i statków powietrznych? Jeżeli tak, to których i kiedy to nastąpi?
  4. Ilu obecnie żołnierzy służy w Marynarce Wojennej RP? Czy w kolejnych latach planuje się zwiększyć ich liczbę?
  5. Czy planuje się zakup okrętów dla Marynarki Wojennej RP? Jeżeli tak, to jakie to będą okręty oraz kiedy zostanie zrealizowany ich zakup?
  6. Jakie inne plany inwestycyjne względem Marynarki Wojennej RP ma polski rząd?
  7. Czy ministerstwo posiada opracowaną koncepcję działalności Marynarki Wojennej RP w kolejnych latach?

Przypomnijmy, obecnie realizowane są dwa programy dostaw nowych jednostek pływających - stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku ma dostarczyć ostatni (szósty) holownik typu B860 i buduje dwa niszczyciele min typu Kormoran II. Dodatkowo (od listopada 2019 roku) toczą się negocjacje ze Szwecją w sprawie możliwości zakupu używanych okrętów podwodnych typu A17, które mają stanowić „rozwiązanie pomostowe” dla Dywizjonu Okrętów Podwodnych do momentu zakupu i wdrożenia do służby nowych jednostek tej klasy. 22 lutego minister Mariusz Błaszczak poinformował o problemach w negocjacjach – mowa o cenie oraz czasie realizacji projektu. Dodatkowo tego samego dnia ogłosił, że MON przyspieszy program Miecznik, który zakłada budowę serii fregat w polskich stoczniach (z udziałem kooperantów zagranicznych). Nie należy zapominać, że cały czas toczą się negocjacje pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i konsorcjum polskich firm w sprawie zamówienia wielozadaniowego okrętu ratowniczego projektu 570-II Ratownik.

W przypadku lotnictwa morskiego, obecnie Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej oczekuje na cztery zamówione wielozadaniowe śmigłowce Leonardo AW101, które mają zapoczątkować proces wymiany obecnie eksploatowanych w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie Mi-14PŁ oraz Mi-14PŁ/R. Dodatkowo Inspektorat Uzbrojenia prowadzi dialog techniczny w programie Kondor, który może zaowocować zakupem do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych, które zastąpią cztery Kaman SH-2G Super Seasprite.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Poseł Rusiecki pyta o Marynarkę Wojenną”

  1. Każda bez wyjątku partia polityczna tak ma !!! Z drugiej strony każdy poseł bez względu na opcję polityczną ma prawo pytać. Dobrze, że pyta ! Przynajmniej się czymś interesuje a nie tylko wciska guzik w czasie głosowania wg. instrukcji. Natomiast nie ma mam wątpliwości ze poprzednia ekipa nie przejmowała się specjalnie tematyką wojska. Zresztą obecna ekipa też nie jest lepsza.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc