Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wieże HITFACT II dla wozów bojowych Infantería de Marina?

Koncern Leonardo oferuje hiszpańskiej Piechocie Morskiej wieżę HITFACT w programie kołowego wozu wsparcia ogniowego. Wozy B1 Centauro z takimi wieżami, ale pierwszej generacji, są od dwóch dekad używane przez hiszpańskie Wojska Lądowe. Fot. Ejército de Tierra

11 lutego w hiszpańskich mediach opublikowano informację o ofercie koncernu Leonardo, skierowanej do hiszpańskiej Piechoty Morskiej (Infantería de Marina; jej jednostki podporządkowane są marynarce wojennej  Armada Española). Piechota Morska Królestwa Hiszpanii planuje wyposażyć swoje oddziały w kołowy wóz bojowy w układzie 8×8, uzbrojony w wieżę z armatą kalibru 105 mm lub 120 mm. Ma to pozwolić na odtworzenie zdolności prowadzenia wsparcia ogniowego poprzez ogień na wprost i częściowo zdolności przeciwpancernych. Zostały one utracone wraz z wycofaniem ze służby czołgów M60A3TTS.



Projekt wciąż czeka na finansowanie, a hiszpański oddział włoskiego koncernu, Leonardo Hispania, zaoferował rodzinę wieży HITFACT (prawdopodobnie  najnowszą HITFACT II, znaną z wozu Centauro II dla Esercito Italiano) z możliwością montażu armat 105 mm L/52 bądź 120 mm L/45, sprzężonych z 7,62 mm km. Załogę wieży może stanowić trzech żołnierzy, ale ładowniczego może zastąpić automat ładowania, o ile kontrahent sobie tego zażyczy. Wieża została wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem (podobny otrzymają również aktualnie modernizowane czołgi C1 Ariete). Dodatkowe wyposażenie może stanowić zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie, aktywny system ochrony pojazdu itd.

Niewątpliwymi zaletami oferty Leonardo jest fakt, że hiszpańskie Wojska Lądowe (Ejército de Tierra) użytkują 84 kołowe wozy bojowe B1 Centauro (dostawy w latach 2000-2006) z wieżą HITFACT pierwszej generacji. Ponadto koncern Leonardo uczestniczył w programie kołowego wozu bojowego VCR Dragón, także dla Wojsk Lądowych (patrz więcej: WiT 8/2020). W razie zakupienia włoskich wież przez hiszpańską Piechotę Morską, produkcja miałaby się częściowo odbywać w zakładzie Leonardo Hispania w Walencji. Zakład produkował już część wież do „armijnych” Centauro i brał udział w produkcji wież na eksport do Omanu. Co ciekawe, koncern nie zdefiniował, jakiego podwozia mogłaby użyć hiszpańska Piechota Morska. Najbardziej prawdopodobny jest oczywiście  rodzimy Dragón, choć nie można wykluczyć, że Hiszpanie zainteresują się zakupem gotowych Centauro II.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc