20 listopada 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego dotyczącego wyboru podmiotu, który zajmie się realizacją serwisu prototypowego zestawu rozpoznawczo-zakłócającego Kaktus MO.
Firmy zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie wniosków do 17 grudnia bieżącego roku. Sama procedura ma mieć charakter ograniczony, obok ceny drugim elementem podlegającym ocenie będzie gwarancja na zrealizowane usługi. Serwis ma obejmować lata 2021-2023. Prace mają być obejmować naprawę, konserwację, serwisowanie oraz inne usługi utrzymujące w sprawności cały system. Nowe postępowanie jest wynikiem zbliżającego się końca umowy serwisowej, która została zawarta pomiędzy 3. Regionalną Bazą Logistyczną oraz Wojskowym Instytutem Łączności w czerwcu 2018 roku (wartość 4,5 mln złotych bez VAT).
Prototypowy zestaw systemu rozpoznawczo-zakłócającego Kaktus MO został zbudowany siłami krajowego przemysłu obronnego (z udziałem partnerów zagranicznych) w latach 2007-2010. Według ówczesnych planów wdrożenie modułu operacyjnego planowano zakończyć do końca 2012 roku. Pomimo czasu, nadal nie podpisano umowy na dostawę dwóch seryjnych systemów rozpoznawczo-zakłócających Kaktus MO. Inspektorat Uzbrojenia prowadzi postępowanie od lata 2017 roku.
W pracach nad systemem zaangażowano Wojskowy Instytut Łączności, Wojskową Akademię Techniczną, WITPiS, KenBIT, Thales, Rodhe&Schwartz, Bonn Elektronik, Poynting, Transbit, WAREL, Jelcz S.A. oraz WZM S.A..
Celem programu było skonstruowanie nowoczesnego zautomatyzowanego systemu do prowadzenia walki elektronicznej – WE (rozpoznania elektronicznego i przeciwdziałania) przez bataliony (kompanie) WE na szczeblu operacyjnym w zakresie HF (1-30 MHz) i na szczeblu taktycznym w zakresie HF, VHF, UHF (1-3000 MHz). System miał spełniać wymagania współczesnego pola walki, standardy NATO, zapewniać interoperacyjność z narodowymi zautomatyzowanymi systemami dowodzenia oraz z siłami NATO, umożliwiać realizację zadań zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym działań w sytuacjach kryzysowych oraz w ramach operacji pokojowych i stabilizacyjnych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Tak ważne systemy powinny być priorytetowo zamawiane i służyć armii już dzisiaj a serwis pod całkowicie polska kontrolą. Tak długie zwlekanie z pozyskiwaniem tego systemu to ewidentne działanie na szkodę bezpieczeństwa Polski i powinni być za to odpowiedzialni.