9 listopada, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Prezydent Andrzej Duda ratyfikował umowę o wzmocnionej współpracy wojskowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Był to ostatni element procesu rozpoczętego w czerwcu 2019 roku.
Jak wskazuje Kancelaria Prezydenta, umowa określa zasady i zobowiązania obu państw w zakresie wzajemnej współpracy oraz realizuje postanowienia deklaracji obronnych zawartych przez prezydentów obu państw w 2019 roku. Pogłębi polsko-amerykańskie relacje strategiczne, umożliwi zwiększenie liczebności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski, umożliwi rozbudowę infrastruktury na terenie Polski, zwiększy tempo wspólnych ćwiczeń, a także wzmocni bezpieczeństwo Polski oraz całej wschodniej flanki NATO oraz zwiększy sojusznicze zdolności odstraszania i obrony.
Zgodnie z upublicznionymi informacjami, na terenie Polski będzie możliwe stacjonowanie do 5500 żołnierzy amerykańskich, a także zlokalizowanie w Polsce (w Poznaniu) wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo określono listę obiektów i terenów z których korzystać będą wojska amerykańskie, deklaracja współfinansowania projektów rozbudowy infrastruktury, która w momencie zagrożenia będzie w stanie przyjąć nawet 20000 żołnierzy. Prace obejmą bazę lotniczą w Łasku, poligon w Drawsku Pomorskim, poligon w Żaganiu, kompleks wojskowy w Skwierzynie, baza lotnicza i kompleks wojskowy w Powidzu, kompleks wojskowy w Poznaniu, kompleks wojskowy w Lubińcu, kompleks wojskowy w Toruniu, poligon w Orzyszu, baza lotnicza w Mirosławcu, poligon w Ustce, poligon w Czarnym, poligon w Wędrzynie, poligon w Biedrusku, poligon w Nowej Dębie, lotnisko we Wrocławiu, lotnisko w Krakowie, lotnisko w Katowicach oraz baza lotnicza w Dęblinie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu