Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army przetestuje ATLAS-a

US Army

29 października Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych poinformowały o rozpoczęciu testów systemu opartego na sztucznej inteligencji, który miałby częściowo zastępować działonowego w załogach wozów bojowych. Urządzenie ma nosić nazwę ATLAS (Advanced Targeting & Lethality Automated System, pol. zaawansowany zautomatyzowany system celowania i strzelania), a jego wstępne badania (jeszcze „na sucho”, bez otwierania ognia) trwają od sierpnia.

Dotychczas zbierano opinie użytkowników na temat interfejsu człowiek-maszyna, w tym wersji wykorzystującej okulary wirtualnej rzeczywistości. Testy obejmujące strzelania mają się rozpocząć w listopadzie na poligonie w Aberdeen.

ATLAS jest wspólnym dziełem DEVCOM C5ISR Center w Aberdeen i Armaments Center w Picatinny. ATLAS ma zbierać informacje z czujników systemu kierowania ogniem (obecnie z kamer, w tym termowizyjnych, docelowo także np. z radarów), a algorytmy SI mają być zdolne do wyróżnienia z tła zadanych elementów, np. ludzi, pojazdów itd. Obiekty rozpoznane jako potencjalne cele zostaną podświetlone na monitorze członka załogi wozu. Temu ostatniemu pozostanie już tylko podjęcie decyzji o otwarciu ognia lub rezygnacji z działania. Obecna wersja systemu ATLAS współpracować ma z systemem ALAS-MC , rozwijanym na potrzeby programu OMFV (i być może RCV). Docelowo jednak może być wykorzystany do zwiększenia możliwości także innych systemów wieżowych ‒ od zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia po wieże czołgów. Ma to umożliwić zmniejszenie liczebności załogi (w OMFV preferowana jest załoga dwuosobowa wobec trzech członków załogi M2 Bradley) oraz szybsze i sprawniejsze likwidowanie celów. Według twórców, ATLAS dysponuje już dziś na tyle dużym zapasem możliwości, że mógłby naprowadzać uzbrojenie na cel jeszcze szybciej, gdyby wyeliminować najsłabsze ogniwo systemu, tj. żołnierza – komputer miałby podejmować decyzje szybciej. Na to na razie US Army nie chce się jednak zgodzić.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc