27 sierpnia US Army poinformowała o pracach prowadzonych w Picatinny Arsenal, mających na celu zwiększenie maksymalnej donośności pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Aby uzyskać spodziewany efekt, inżynierowie wprowadzają m.in. zmiany w technologii produkcji pocisków. Przykładowo pierścień wiodący pocisku XM1113 ma być wykonany z nowego materiału.
Dotychczas zastosowanie przy jego produkcji znajdowały miękkie metale, zazwyczaj miedź, ale w nowych amerykańskich działach o powiększonej komorze nabojowej i długości lufy 55 lub 58 kalibrów (odpowiednio holowana M777ER i samobieżna M1299; dotychczas stosowano lufy długości 39 kalibrów) pierścień wiodący wykonany z miedzi ma nie wytrzymywać podwyższonej temperatury, ciśnienia oraz przyspieszenia. Oznacza to, że tradycyjne rozwiązanie nie może być w ogóle zastosowane w pociskach używanych do strzelania z nowych dział. Nie jest to dla inżynierów z Picatinny Arsenal nowość, bowiem z problemem tym zetknęli się oni już podczas projektowania niewprowadzonej do służby armatohaubicy samobieżnej XM2001 Crusader sprzed dwóch dekad. Obecnie badanych jest kilka różnych możliwych technologii produkcji pierścienia wiodącego i jego osadzenia na skorupie pocisku. Testom poddawane są następujące rozwiązania:
- spawanie łukowe z nietopliwą elektrodą, które miałoby pozwolić na redukcję ilości stali wykorzystanej przy produkcji pocisku oraz jego masę;
- nietradycyjne metody spawania (np. laserowe), które miałyby pozwolić na lepszą kontrolę charakterystyk jeziorka spawalniczego;
- kompozytowy pierścień wiodący;
- osadzanie lub nawet produkcja pierścienia wiodącego metodą natrysku na zimno.
Badaniu poddane zostaną także połączenia poszczególnych technologii. Jako przykład podano spawanie standardowego pierścienia wiodącego, a następnie osadzenie na nim warstwy innego materiału metodą natrysku na zimno. Procesy technologiczne zostaną ocenione pod kątem wydajności i ceny. Wynik prób zaważy na wyborze rozwiązań do początkowej fazy produkcji pocisku. Docelowo rozwiązania trafią także na linie produkcyjne innych pocisków nowej generacji, jak XM1128 czy XM1155. Prace potrwają od roku podatkowego 2021 do 2024.
(Bartłomiej Kucharski) | Foto: US Army |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu