Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy rosyjski strategiczny okręt podwodny

28 maja w stoczni AO PO „Siewmasz”, wchodzącej w skład holdingu AO Zjednoczona Korporacja Stoczniowa, przedstawiciele zakładu, głównego projektanta biura AO CKB MT „Rubin” i Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, podpisali akt odbioru strategicznego krążownika podwodnego z napędem jądrowym K-549 Kniazʹ Władimir. Dokument potwierdza gotowość do przekazania okrętu Wojenno-Morskomu Fłotu i podniesienia bandery z krzyżem św. Andrzeja, co nastąpi niebawem.


Kniaz’ Władimir jest jednostką prototypową, zbudowaną według projektu 955A Boriej-A (09552), modyfikacji pierwszej odmiany 955 Boriej (09551), których rosyjski Wojenno-Morskoj Fłot ma już trzy w służbie: Jurija Dołgorukiego, Alieksandra Niewskiego i Władimira Monomacha. Zasadniczym uzbrojeniem każdego z tych okrętów jest system rakietowy D-30 Buława z 16 wyrzutniami pocisków strategicznych R-30/3M30 Buława-30.

Położenie stępki Kniazia Władimira odbyło się 30 lipca 2012 r. w „Siewmaszu” w Siewierodwińsku na północy Rosji, w obecności prezydenta Władimira Putina. Okręt wytoczono z krytej hali produkcyjnej 17 listopada 2017 r. i wkrótce zwodowano. Biorąc pod uwagę czas trwania budowy wcześniejszych atomowych okrętów podwodnych w Rosji po rozpadzie ZSRS i innych, bardzo skomplikowanie techniczne Boriejów, wynik Kniazia Władimira jest całkiem przyzwoity. Trwa też budowa kolejnej czwórki Boriejów-A. Okręty te stanowić będą niedługo rdzeń rosyjskich strategicznych sił odstraszania, zastępując w linii jednostki starych projektów 667BDR Kalmar i 667BDRM Dielfin.

Kniaz’ Władimir rozpoczął zakładowe próby morskie w końcu listopada 2018 r. Po przerwie technicznej wznowił je w połowie następnego roku. Jesienią 2019 r., w ramach rozpoczętych wówczas prób państwowych, odbyły się testy uzbrojenia. W październiku dokonano odpalania pocisku R-30 z położenia podwodnego z Morza Białego w kierunku poligonu Kura na Kamczatce. Kilka dni później wykonano strzelania torpedami. Próby państwowe zakończono 21 maja bieżącego roku.

Strategiczne Borieje
Projekt okrętów, określanych oficjalnie jako podwodne krążowniki rakietowe przeznaczenia strategicznego, powstał w petersburskim Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Techniki Morskiej „Rubin” pod kierownictwem Władimira A. Zdornowa. Pierwsza trójka jednostek projektu 955 Boriej (słowo oznacza zimny wiatr północny, a w mitologii greckiej także uosobienie tego wiatru ‒ Boreasza) miała w swojej konstrukcji podzespoły okrętów poprzedniej generacji: wielozadaniowych projektu 971 Szczuka-B i uderzeniowych 949A Antiej. Chodziło o wykorzystanie nieukończonych zespołów tych okrętów, będących w różnym stopniu budowy w „Siewmaszu”. Nie dawało to optymalnych rezultatów, choćby w zakresie doskonałości hydrodynamicznej. Dopiero kolejna seria, projekt 955A, którą właśnie otwiera Kniaz’ Władimir, została przeprojektowana.

Efekty są widoczne gołym okiem. Jednostka ma gładką górną część kadłuba lekkiego, zakrywającą wyloty wyrzutni rakiet balistycznych, nową obudowę kiosku i inne udoskonalenia prowadzące do wyciszenia okrętu. Zastosowano też nowsze systemy łączności, hydrolokacyjne i sterowania.

Oprócz 16 pocisków balistycznych, Borieje są uzbrojone w sześć wyrzutni 533 mm torped i tyle samo wyrzutni systemu Szlangbaum do wystrzeliwania środków zakłócających. Okręty mierzą około 170 m i mogą zanurzać się na głębokość 480 m. Siłownia jądrowa z reaktorem OK-650W o mocy 170 MW zasila turbiny parowe, które poruszają pędnik otunelowany (pump-jet), zastosowanym po raz pierwszy na rosyjskich okrętach podwodnych z napędem jądrowym. Zapewnia on dyskrecję akustyczną, co jest sprawą kluczową dla jednostek o tym przeznaczeniu. Inną nowością jest system hydrolokacyjny MGK-600B Irtysz-Amfora-Boriej, który wykorzystuje ‒ ponownie premierowo w Rosji ‒ antenę sferyczną zainstalowaną na dziobie okrętu. Załogę stanowi 107 ludzi.

Spośród czterech budowanych seryjnych Boriejów-A, pierwszy ‒ Kniazʹ Oleg ‒ ma być zwodowany w tym roku.

(Tomasz Grotnik) Foto: Siewmasz
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc