Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Maciej Małecki będzie nadzorował PGZ z ramienia resortu aktywów państwowych

2 stycznia br. na antenie Radia ZET Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin powiedział, że w kierowanym przez niego resorcie za nadzór nad przemysłem zbrojeniowym odpowiedzialny będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, który w latach 2016-2017 pełnił już funkcję sekretarza stanu w zlikwidowanym Ministerstwie Skarbu Państwa.

Nadzór właścicielski nad Polską Grupą Zbrojeniową Minister Aktywów Państwowych przejął na początku grudnia ub.r. i do tej pory nie było jasne, który z członków kierownictwa resortu będzie bezpośrednio odpowiedzialny za przemysł obronny. 2 stycznia br. w wywiadzie udzielony rozgłośni Radio ZET minister Jacek Sasin zaznaczył, że osobą tą będzie sekretarz stanu w MAP Maciej Małecki.

 

Kim jest Maciej Małecki?

Maciej Małecki do tej pory nie miał wiele wspólnego z sektorem zbrojeniowym. Jak czytamy w jego biogramie umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych, jest on absolwentem wydziału historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, trzech studiów podyplomowych (menadżerskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zarządzania zasobami pracy również w SGH, wykorzystania funduszy unijnych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu) i studiów MBA, które ukończył w Wyższej Szkole Handlu i Usług.

Maciej Małecki od 2011 roku jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2016-2017 był już sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, które zostało zlikwidowane przez rząd w poprzedniej kadencji. Następnie, w latach 2016-2017, Maciej Małecki pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. Z kolei w okresie 2018-2019 był przewodniczącym Sejmowej Komisji Energetyki i Skarbu Państwa.

 

Nowa wizja dla zbrojeniówki?

Na antenie Radia ZET minister Jacek Sasin próbował tłumaczyć także koncepcję dotyczącą przyszłych zmian w sektorze zbrojeniowym. Z jego wypowiedzi wynika, że w MAP rozważane jest wyłączenie ze struktury Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółek, których produkcja nie ma profilu zbrojeniowego. Jak przykład minister Jacek Sasin przywołał firmę Stomil-Poznań S.A., która produkuje m.in. opony. Firm, których produkcja ma charakter głównie cywilny, w PGZ znajduje się jednak więcej. Minister powiedział, że rozważana jest koncepcja utworzenia koncernu skupiającego firmy zajmujące się wyłącznie produkcją zbrojeniową.

Warto zauważyć, że w rozmowie opublikowanej na początku grudnia na rp.pl Jacek Sasin powiedział, że będzie „przyglądał się” sytuacji w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, a ponadto zaznaczył, że ewentualne decyzje dotyczące zmian kadrowych w zarządzie PGZ będą „powiązane” z nabyciem przez niego wiedzy na temat kondycji grupy. Wtedy też Jacek Sasin powiedział, że dwie stocznie, które dzisiaj wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (a więc PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Stocznia Remontowa „Nauta” S.A.), zostaną przekazane pod nadzór Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka.

(ŁP) Foto: MAP
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc