Zaloguj

Noteć – pierwsza odsłona

 Armata przeciwlotnicza AG-35 w położeniu bojowym w całej okazałości.

Armata przeciwlotnicza AG-35 w położeniu bojowym w całej okazałości.

W połowie lipca br. w PIT-Radwar S.A. zaprezentowano prototypowe elementy systemu przeciwlotniczego Noteć, powstającego w ramach projektu „Bateria przeciwlotnicza z armatami kal. 35 mm”. To propozycja Konsorcjum PGZ-Noteć, którego liderem jest Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., dla Sił Zbrojnych RP.

Szerzej o Noteci i długiej drogi do jej powstania, nasi Czytelnicy mogą przeczytać w tegorocznym marcowym numerze „Wojska i Techniki”.
Projekt „Bateria przeciwlotnicza z armatami kal. 35 mm”, realizowany od grudnia 2011 r., dotyczy kompletnego systemu uzbrojenia, stąd zakładano opracowanie i przetestowanie w jego ramach prototypowych elementów baterii w składzie: mobilnej stacji radiolokacyjnej MMSR-296 (klasy Soła), wozu dowodzenia baterii WD-35, holowanej armaty przeciwlotniczej z celownikiem tachometrycznym (A-35), holowanej armaty przeciwlotniczej z optoelektroniczną głowicą śledzącą (AG-35), a także amunicji programowalnej 35×228 mm. Przy pracach wykorzystano także wyniki innych projektów, realizowanych wcześniej lub równolegle, m.in. związanych z: opracowaniem programowalnego naboju kalibru 35×228 mm do PZA Loara, czy też demonstratora technologicznego stabilizowanej optoelektronicznej głowicy śledząco-celowniczej do zastosowań w przeciwlotniczych zestawach artyleryjskich małego i średniego zasięgu.
Zasadniczymi podwykonawcami PIT-Radwar S.A. w projekcie są: Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (m.in. laweta armaty, elementy mechaniczne platformy działa, układ zasilania w amunicję, układ sterowania systemem hydraulicznym UKISA) i Transbit Sp. z o.o. (elementy podsystemu łączności i transmisji danych).
W toku prac i w konsultacji z potencjalnymi użytkownikami, wprowadzono zmiany w strukturze prototypowej baterii, która, obok armat, amunicji i wozu dowodzenia WD-35, miała obejmować samodzielny wóz kierowania ogniem WG-35 z optoelektroniczną głowicą śledząco-celowniczą. Jednocześnie opracowanie wozu dowodzenia WD-35 zostawiono niejako „na później”, godząc się na obecnym etapie pracy na wykorzystanie któregoś z gotowych rozwiązań. Podobna sytuacja wystąpiła ze stacją radiolokacyjną – do współpracy z baterią może być bowiem wykorzystany dowolny radiolokacyjny system wykrywania celów niskolecących znajdujący się w uzbrojeniu SZ RP. Na skutek tych zmian praca obejmuje wykonanie prototypów: wozu WG-35, armat A-35 i AG-35 oraz amunicji programowalnej. Zmieniono także harmonogram pracy, którą miały zakończyć badania zakładowe elementów baterii, zaplanowane na rok 2016.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc