Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NSM dla US Navy

31 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Raytheon podpisali kontrakt w sprawie zakupu dla US Navy przeciwokrętowych pocisków rakietowych nowej generacji, która mają trafić na pokłady okrętów klasy LCS oraz fregat.

Umowa ma wartość 14,8 mln dolarów i zakłada dostawę ośmiu pocisków oraz pojedynczego zestawu kierowania ogniem. Dodatkowo kontrakt zawiera opcję na 64 pociski wraz z wyposażeniem dodatkowym, które mogą podnieść wartość umowy do 847 mln dolarów. Dostawa ma zostać zrealizowana do maja 2020 roku.

Raytheon na rynku amerykańskim reprezentuje (w powyższym programie) norweski koncern Kongsberg, współpraca obu potentatów zaowocowała wspólną ofertą obejmującą pociski NSM. 75% wartości kontraktu zostanie ulokowana właśnie w Norwegii. Rywalem dla amerykańsko-norweskiej propozycji byli producenci amerykańscy (Boeing oraz Lockheed Martin) jednak obaj wycofali się z przetargu pod zarzutem przygotowania wymagań pod konkretną konstrukcję znajdującą się na rynku. Pomimo tego, żaden z nich nie złożył skargi do GAO.

Opracowany przez koncern Kongsberg pocisk NSM jest obecnie eksploatowany przez Norwegię oraz Polskę. W bieżącym roku kontrakt na dostawę podpisała już Malezja, a zakupem zainteresowane są także Niemcy. W przypadku Stanów Zjednoczonych, obok US Navy, zainteresowanie NSM wyraża także US Army – według planów, w czasie tegorocznych ćwiczeń RIMPAC ma dojść do odpalenia pocisku z wyrzutni ustawionej na lądzie.

(ŁP) Foto: Kongsberg
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc