Zaloguj

Pancernik-muzeum USS Missouri

Pancernik-muzeum USS Missouri

Pancernik-muzeum USS Missouri

Od redakcji: Zupełnie niedawno nasz redakcyjny kolega, Tadeusz Klimczyk, miał okazję zwiedzić, cumujący przy „Battleship Row” w Pearl Harbor, pancernik USS Missouri. Niestety, możliwość obejrzenia z bliska jednego z ostatnich pancernych kolosów, dla większości polskich shiploverów pozostaje w sferze marzeń. Dlatego proponujemy środek zastępczy w postaci fotoreportażu, który – mamy nadzieję – choćby częściowo zaspokoi hobbystyczną potrzebę, nie wzbudzając przy tym brzydkiego uczucia zazdrości.

Pancernik USS Missouri (BB 63, „Mighty Mo” lub „Big Mo”) był trzecią jednostką
z typu Iowa, lecz ze względu na nieco dłuższy okres budowy stał się ostatnim amerykańskim pancernikiem wprowadzonym do służby. W czasie II wojny światowej zdążył wziąć udział w walkach o Iwo Jimę i Okinawę, ostrzeliwał też Japońskie Wyspy Macierzyste. Na jego pokładzie, w Zatoce Tokijskiej, jako jednostce flagowej 3. Floty adm. Halseya, podpisano akt kapitulacji Cesarstwa Japonii. W latach 50. Missouri uczestniczył w wojnie koreańskiej, po zakończeniu której dołączył do „naftalinowej floty” – okrętów przeniesionych do rezerwy i tak zabezpieczonych, aby umożliwić ich szybką reaktywację. W 1984 r. pancernik został poddany modernizacji i po dwóch latach ponownie wcielono go do aktywnej służby. W 1991 r. wziął udział w walkach w Zatoce Perskiej w ramach operacji „Pustynna Burza”. Rok później ponownie przeszedł do rezerwy, a w 1995 skreślono go z listy floty. Pancernik Missouri stoi przy brzegu wyspy Ford w tradycyjnym miejscu cumowania pancerników Floty Pacyfiku – „Battleship Row” przy dawnym pirsie F-5, gdzie 7 grudnia 1941 r. zatonęła Oklahoma. Obecnie wybudowano szerokie betonowe nabrzeże ułatwiające dostęp zwiedzającym. Po prawej stronie widać dwie dalby pirsu F-6, przy których podczas ataku na Pearl Harbor stały pancerniki Tennessee i West Virginia. Missouri cumuje w odwrotną stronę niż zwyczajowo czyniły to pancerniki z „Battleship Row”, tak aby jego armaty mogły symbolicznie strzec Arizony (poza tym różne uroczystości odbywające się na rufie Missouri nie zakłócają powagi mauzoleum). Na przełomie lat 2016/17 naprawiono i zmodernizowano górną część masztu przedniego. Rezultat można ocenić porównując ją do stanu położonego niżej pomostu, wystawionego przez kilkanaście lat na działanie wiatru, deszczu, słonej wody i słońca. Prace kosztowały 3 mln USD i polegały na usunięciu starej farby, wymianie uszkodzonych blach, położeniu nowej farby wraz z powłoką antykorozyjną oraz dodaniu specjalnego systemu drenażu. Odrestaurowano zaledwie tak małą część okrętu i to mówi o ogromie kosztów związanych z utrzymaniem pancernika w dobrej kondycji. W sierpniu 1996 r. pancernik Missouri został przekazany stowarzyszeniu USS Missouri Memorial Association z Honolulu na Hawajach, mimo że w Kongresie ciągle trwały spory, co do przyszłości pancerników typu Iowa (dwie jednostki – Iowa i Wisconsin utrzymywano w gotowości mobilizacyjnej aż do 2006 r., kiedy to ostatecznie skreślono je z listy floty). Oficjalny kontrakt – umowa darowizny – został podpisany w maju 1998, rok później okręt zacumował w Pearl Harbor zajmując miejsce przy pirsie F-5 naprzeciwko mauzoleum zbudowanego na zatopionym wraku pancernika Arizona (początkowo pojawiły się głosy sprzeciwu, obawiające się naruszenia wiecznego spokoju marynarzy z Arizony). W styczniu 1999 r. okręt-pomnik Missouri został oficjalnie oddany do zwiedzania, a do dzisiaj pokład odwiedziło ponad 7 mln turystów.
W marcu 2017 r. stowarzyszenie podpisało z US Navy kontrakt na 25-letnią dzierżawę terenu i budynków w Pearl Harbor przy pirsie F-5. Potężna siedmiokondygnacyjna nadbudówka dziobowa charakterystyczna dla amerykańskich szybkich pancerników. Missouri jako pierwsza jednostka z typu od razu otrzymał prostokątny przeszklony pomost wokół pancernego stanowiska dowodzenia. Za nim wznosi się maszt przedni połączony z kominem i stanowiący podstawę pod systemy kierowania ogniem. Dziobowy dalocelownik artylerii głównej Mk 38 znajdował się na wysokości ponad 35 m ponad linią wodną. Dodatkowo stowarzyszenie postawiło sobie za cel odtworzenie wyglądu pancernika z dnia 7 grudnia 1991 r. (Missouri, pozostając jeszcze w czynnej służbie, brał wtedy udział w uroczystościach 50. rocznicy ataku na Pearl Harbor). Po skreśleniu z listy floty okręt został ogołocony z większości systemów radarowych i elektronicznych oraz uzbrojenia rakietowego. Po modernizacji na sponsonach pod ramionami dalmierza dalocelownika Mk 38, dodano repliki systemów walki elektronicznej AN/SQL-32 oraz niżej z przodu masztu kopułę anteny radaru AN/SPQ-9. Na lewej burcie widoczna jest biała kopuła anteny radaru przeciwlotniczego zestawu obrony bezpośredniej Mk 15 Phalanx, z powodu wyglądu zwany potocznie R2D2 (od robota z filmu „Gwiezdne Wojny”). Na okręcie pozostawiono dwa oryginalne zestawy (z czterech będących na uzbrojeniu po modernizacji).

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc