Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwecja sfinansuje produkcję ukraińskiej broni dalekiego zasięgu

Szwecja dofinansuje produkcję ukraińskiego uzbrojenia dalekiego zasięgu, dzięki któremu Ukraina będzie mogła skuteczniej razić cele w głębi terytorium Rosji. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

22 listopada Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji poinformowało o planach udzielenia pomocy finansowej ukraińskiemu programowi produkcji uzbrojenia dalekiego zasięgu.

Minister obrony Królestwa Szwecji Pål Jonson poinformował o tym podczas konferencji prasowej zorganizowanej na zamku Karlberg z okazji spotkania z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem. Jonson powiedział, że Sztokholm wzoruje się w tym przypadku na Danii i zamierza przekazać środki bezpośrednio ukraińskiemu przemysłowi obronnemu, by ten mógł zwiększyć produkcję rodzimych wzorów uzbrojenia i amunicji. Dzięki temu możliwe będzie obejście ograniczeń związanych z ewentualnym użyciem szwedzkiej broni przeciwko celom na terytorium Federacji Rosyjskiej. Obydwaj ministrowie spotkali się też z przedstawicielami Szwedzkiej Agencji Badań nad Obronnością (Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI) i Agencji Zamówień Obronnych (Försvarets materielverk, FMV), a także z reprezentantami szwedzkiego przemysłu obronnego. Nie sprecyzowano, o jakie „uzbrojenie dalekiego zasięgu” chodzi. Mowa może być zarówno o amunicji krążącej dalekiego zasięgu, jak i o cięższym uzbrojeniu, jak przeciwokrętowe pociski kierowane R-360 Neptun (na jego bazie zresztą ma rzekomo powstać pocisk manewrujący), pociski balistyczne Hrim-2 itp. Tym samym jest to niejako uzupełnienie deklaracji Stanów Zjednoczonych o zezwoleniu na wykorzystanie przekazanych Ukrainie pocisków balistycznych MGM-140 ATACMS (oraz podobnej zgody Francji i Wielkiej Brytanii w odniesieniu do lotniczych pocisków manewrujących SCALP-EG/Storm Shadow) do ataków na terytorium Rosji (choć, wg niektórych źródeł, zgoda dotyczy tylko obwodu kurskiego lub jego najbliższej okolicy).

Zgodnie z informacją podaną przez szwedzki resort obrony, do 9 września Ukraina otrzymała od Sztokholmu pomoc wojskową o wartości 48,4 mld SEK (4,2 mld EUR). Łącznie ma ona w latach 2024-2026 sięgnąć ma 75 mld SEK (6,52 mld EUR). Od wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r. Królestwo Szwecji przekazało  Ukrainie m.in. ponad 200 gąsienicowych transporterów opancerzonych PBv 302, 50 bojowych wozów piechoty CV90, 10 czołgów podstawowych Strv.122, osiem 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym Archer, 16 kutrów desantowych CB90 i dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340 AEW.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc