Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rekordowa umowa amunicyjna Rheinmetall AG

Grupa Rheinmetall AG zawarła rekordowej wartości umowę ramową na dostawę 155 mm amunicji artyleryjskiej. Fot. Rheinmetall

20 czerwca grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu z ministerstwem obrony Republiki Federalnej Niemiec umowy ramowej dotyczącej wieloletnich dostaw amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm.

Umowa ma rekordową wartość maksymalną, przewiduje bowiem możliwość zamówienia amunicji o łącznej wartości do 8,5 mld EUR brutto! Siły Zbrojne Republiki Federalnej Niemiec reprezentowała prezes Federalnego Urzędu ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Eksploatacyjnego Bundeswehry (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw), Annette Lehnigk-Emden. Kontrakt w istocie stanowi rozszerzenie starszej umowy ramowej. Dostawy wynikające z umów wykonawczych rozpoczną się na początku 2025 r. Co ciekawe, nowa umowa ramowa stanowi formę wspólnych zakupów amunicyjnych w ramach współpracy międzynarodowej. O ile głównym odbiorcą będą niemieckie Heer, o tyle z umowy skorzystają również wojska lądowe Królestwa Niderlandów, Królestwa Danii i Republiki Estońskiej. Posłuży ona również do realizacji dostaw w ramach pomocy wojskowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy, które otrzymają część amunicji z puli niemieckiej. Równolegle podpisano wartą 880 mln EUR brutto umowę wykonawczą na dostawę amunicji z dopiero budowanego zakładu w Unterlüß w Dolnej Saksonii. Zakład ma docelowo produkować 200 000 kompletów nabojów 155 mm rocznie. Przejściowo, w latach 2025‒2026, będzie to po 100 000 sztuk.

Armin Papperger, prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG, powiedział, że firma jest zadowolona z największego zamówienia we współczesnej historii grupy. Stwierdził, że „ta zakrojona na szeroką skalę umowa ramowa podkreśla wiodącą rolę Rheinmetall AG jako dostawcy amunicji w Niemczech i pozycję firmy jako największego na świecie producenta amunicji artyleryjskiej”. Dodał również, że „umowa zapewnia wymagane wykorzystanie mocy produkcyjnych nowego zakładu, który powstaje w Unterlüß w Dolnej Saksonii”.

Warto dodać, że już od 2025 r. Rheinmetall planuje dostarczać 700 000 nabojów artyleryjskich wszystkich typów, wytwarzanych we wszystkich zakładach grupy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc