Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Babcock i Saab opracują okręty bojowe dla szwedzkiej Marinen

Fot. Babcock

Babcock International został wybrany przez firmę Saab do wsparcia projektu nowego okrętu bojowego typu Luleå, który powstanie dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji.

Korwety typu Luleå mają zastąpić obecnie eksploatowane jednostki typu Visby. Prace przy tych jednostkach zleciła spółce Saab Kockums AB Försvarets materielverk (FMV, pol. Agencja materiałów obronnych). Mają powstać cztery takie okręty. Za aprobatą Jego Królewskiej Wysokości Karola XVI Gustawa zostaną one nazwane na cześć szwedzkich miast portowych, które mają lub miały duże znaczenie dla marynarki wojennej.

Dzięki umowie Babcock początkowo zapewni wsparcie inżynierskie, w tym pomoc przy projekcie strukturalnym i systemów pomocniczych, wspierając Saaba w ukończeniu wstępnej fazy projektowej. Podczas wizyty w ośrodku Babcock International w szkockim Rosyth wyżsi rangą przedstawiciele szwedzkiej Marinen, brytyjskiej Royal Navy, FMV, Saaba i Babcocka spotkali się, aby uczcić początek współpracy w zakresie realizacji programu, będącej następstwem umowy o współpracy strategicznej podpisanej przez obydwie firmy w trakcie DSEI w Londynie we wrześniu 2023 roku.

Babcock i Saab będą również ściśle współpracować w celu zidentyfikowania potencjalnych rynków eksportowych dla korwet typu Luleå. Druga generacja korwet Visby powstanie w oparciu o 20 lat doświadczeń ze służby poprzedniczki, jak też na bazie już zrealizowanych przez Saaba prac koncepcyjnych. Visby Generation 2 będzie zapewne czerpała z korwety zaprezentowanej przez spółkę w 2017 r. i określanej jako 98 m Flex Patrol. Powstała ona na bazie współpracy z Marinen i FMV. Liczba w nazwie wskazuje, że należy się spodziewać, iż nowa Visby będzie korwetą o większych wymiarach. Pozwoli to dodać hangar do śmigłowca, ułatwi montaż systemu przeciwlotniczego z wyrzutnią pionową, czy armaty większego kalibru, jak też bardziej rozbudowanego wyposażenia radiolokacyjnego z systemem wielofunkcyjnym z aktywnymi antenami ścianowymi klasy AESA.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc