Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzeci dowódca Floty Czarnomorskiej w ciągu dwóch lat

Wiceadmirał Siergiej Pinczuk nowy dowódca Floty Czarnomorskiej. Fot. Wadim Sawickij/TASS

2 kwietnia wiceadmirał Siergiej Pinczuk został oficjalnie mianowany dowódcą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jest on już trzecim dowódcą tego związku operacyjnego od chwili rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Przyczyną tych zmian kadrowych jest bez wątpienia pasmo porażek i klęsk jakich doznaje rosyjska flota w trakcie tego konfliktu. W tym tak spektakularne jak zatopienie okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej – krążownika Moskwa (121) projektu 1164, czy zniszczenie lub ciężkie uszkodzenie wielu innych jednostek zarówno w portach jak na morzu. Ostatnich tego przykładów było zatopienie 5 marca br. przez ukraińskie drony jednego z najnowszych okrętów tej floty - patrolowca Siergiej Kotow (383) projektu 22160.

Naturalną konsekwencją takiego obrotu spraw musiały być zmiany personalne na najwyższych szczeblach dowodzenia. Do pierwszej wymiany dowódcy Floty Czarnomorskiej doszło już po zatopieniu krążownika Moskwa w sierpniu 2022 r. Stanowisk stracił wtedy admirał Igor Osipow, który dowodził tym związkiem operacyjnym przez trzy poprzednie lata. Zastąpił go wiceadmirał Wiktor Sokołow, który od grudnia 2020 r.  był komendantem Akademii Marynarki Wojennej im. Admirała Floty Związku Radzieckiego N.G. Kuzniecowa.

Nie zmieniło to jednak sytuacji, siły ukraińskie nadal skutecznie atakowały i zatapiały kolejne rosyjskie okręty. Spośród ostatnich bezpowrotnych strat należy wymienić poza wspomnianym patrolowcem zniszczenie w nocy z 25 na 26 grudnia 2023 r. w Teodozji przez lotnicze pociski manewrujące dużego okrętu desantowego Nowoczerkassk (142) projektu 775/II, zatopienie przez drony nawodne w nocy z 31 stycznia na 1 lutego br. kutra rakietowego Iwanowiec (954) projektu 12411 oraz kolejnego okrętu desantowego Cezar Kunikow (158) projektu 775/II co nastąpiło 14 lutego br.

Nic dziwnego, że również wiceadmirał Wiktor Sokołow stracił swoje stanowisko i został zastąpiony właśnie przez wiceadmirała Pinczuk, który od 15 lutego pełnił obowiązki dowódcy Floty Czarnomorskiej. 2 kwietnia br. oficjalne nastąpiły również zmiana na stanowisku dowódcy Wojenno Morskogo Fłota admirała Nikołaja Jewmienowa zastąpił adm. Aleksandr Moisiejew, który od 10 marca pełnił obowiązki głównodowodzącego rosyjskiej floty. Powołany został również nowy dowódca Floty Północnej. Stanowisko zwolnione przed adm. Moisiejewa objął wiceadmirał Konstantin Kabancow.

O Siergieju Pinczuku wiadomo, że urodził się 26 lipca 1971 r. w Sewastopolu. Jego ojcem był kontradmirał Michaił Pinczuk, który w latach 1984-1987 był dowódcą krążownika rakietowego Groznyj projektu 58 a następnie zastępcą dowódcy Floty Bałtyckiej ds. logistyki. Po ukończeniu Leningradzkiej Szkoły Marynarki Wojennej im. Nachimowa w 1988 r. wstąpił on do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. P. S. Nachimowa w Sewastopolu.

Od 1993 r. służył na okrętach nawodnych Floty Bałtyckiej. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej im. admirała Floty Związku Radzieckiego N.G. Kuzniecowa dowodził niszczycielem Nastojcziwyj (610) projektu 956 (od 19 lipca 2004 r.), a następnie był szefem sztabu okrętów nawodnych stacjonujących w Bałtyjsku. Od 2007 r. pełnił funkcję dowódcy 105. brygady ochrony rejonu wodnego Floty Bałtyckiej oraz komendanta garnizonu w Kronsztadzie. W grudniu 2010 r. został mianowany szefem sztabu leningradzkiej bazy morskiej Floty Bałtyckiej.

22 grudnia 2011 r. został mianowany dowódcą bazy morskiej Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku. W latach 2014-2016 uczęszczał do Akademii Wojskowej Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Po jej ukończeniu od 20 września 2016 r. do 4 maja 2021 r. dowodził Flotyllą Kaspijską. 9 maja 2021 r. objął funkcję szefa sztabu Floty Czarnomorskiej. Na stopień kontradmirała został mianowany w 2014, zaś wiceadmirała w 2021 r.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc