Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rząd amerykański potwierdza sprzedaż śmigłowców Bell AH-1Z Viper do Nigerii

Fot. Łukasz Pacholski

24 stycznia amerykański Departament Stanu, w omówieniu obecnego zaangażowania militarnego w Afryce, potwierdził fakt sprzedaży do Nigerii śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper.

O ile data podpisania umowy LOA nie jest znana, jak wskazuje Departament Stanu rząd Nigerii przelał pierwszą transzę środków w sierpniu 2023 roku. To z kolei pozwoliło na uruchomienie procesu zakupowego podzespołów oraz komponentów przeznaczonych do realizacji umowy – co należy podkreślić, Bell Textron nie zawarł jeszcze kontraktu produkcyjnego na dostawę dwunastu śmigłowców. Dotychczas Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, pośredniczący w transakcji ze względu na wymogi procedury FMS, podpisał umowę na dostawę zmodernizowanych centralnych komputerów misji, które mają być wykorzystane w procesie montażu.

Amerykański Departament Stanu zatwierdził zapytanie ofertowe tego afrykańskiego państwa w sprawie dwunastu wiropłatów w kwietniu 2022 roku. Biuro prasowe prezydenta Nigerii, w maju 2023 roku, wykazało, że doszło do podpisania międzyrządowej umowy LOA w sprawie ich zakupu.

Dotychczas Bell realizował zamówienia na śmigłowce AH-1Z Viper, które trafiły do Stanów Zjednoczonych (USMC), a także dwóch klientów eksportowych – Bahrajnu oraz Republiki Czeskiej. W ramach programu pomocy wojskowej Czesi przejmą także część śmigłowców zamówionych przez USMC (sześć sztuk). Nie można wykluczyć, że tą samą drogą użytkownikami AH-1Z Viper staną się Słowacy (Departament Obrony zaoferował przekazanie dwunastu egzemplarzy, rozmowy nie zostały jeszcze zakończone). W ostatnich tygodniach media amerykańskie wskazały, że także Ukraina jest zainteresowana przejęciem około 24 egzemplarzy. Dodatkowo nadal brak informacji o losie wyprodukowanych i zakonserwowanych AH-1Z Viper, które miały trafić do Pakistanu.

Ewentualny restart linii produkcyjnej, na zamówienie Nigerii, pozwala firmie Bell Textron na kontynuację działań marketingowych na terenie wybranych państw świata.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc