5 lipca z kosmodromu Kourou, który znajduje się w Gujanie Francuskiej, wystrzelono rakietę nośną Ariane 5ECA. Jej zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską dwóch satelitów komunikacyjnych. Jednocześnie była to ostatnia misja rakiet serii Ariane 5.
Ładunkiem lotu był satelita łączności Heinrich Hertz, którego operatorem jest niemiecka, federalna, agencja kosmiczna DLR. Drugim obiektem wyniesionym w przestrzeń jest wojskowy satelita łączności Syracuse 4B. W tym przypadku formalnym operatorem jest francuska Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA). Jak wskazuje komunikat Arianespace, niemiecki satelita to pierwsze tego typu urządzenie należące do Republiki Federalnej Niemiec. Jego głównym zadaniem jest praktyczne sprawdzenie rozwiązań technicznych pozwalających na budowę nowej generacji satelitów łączności. Misja jest współfinansowana przez Ministerstwo Obrony oraz Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu.
W przypadku satelity francuskiego jest to element budowy 4. generacji konstelacji satelitów łączności przeznaczonych dla Sił Zbrojnych tego kraju. Ma ona obejmować trzy urządzenia, które są budowane w kooperacji Thales Alenia Space oraz Airbus. Pierwszy z nich został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 24 października 2021 roku (rakieta nośna Ariane 5ECA). Trzeci ma trafić na orbitę w 2025 roku.
Łącznie program Ariane 5 odnotował 117 startów, spośród których 112 zakończyło się pełnym sukcesem, w postaci wyniesienia ładunków na określone orbity. Zgodnie z planem, pierwsza rakieta nowej generacji – Ariane 6 – ma zostać wystrzelona w ostatnim kwartale bieżącego roku. Co ciekawe, w drugim (zaplanowanym jeszcze na bieżący rok) starcie ładunkiem będzie satelita rozpoznawczy, którego operatorem będzie DGA.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu